Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 30 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 30 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 30 Cevapları Ez-De Yayıncılık

a. Su (H2O)

Canlılar için su neden çok önemlidir? Canlılar susuz neden yaşayamaz? Su, canlılığın devamı için gerekli olan inorganik bileşiklerden biridir. Çünkü hücrelerdeki kimyasal tepkimelerin gerçekleşebilmesi için ortamda mutlaka su bulunmalıdır. Bu nedenle hücrelerimizin %70-90’ını su oluşturmaktadır. Bilim insanlarının da diğer gezegenlerde yaşam için aradıkları ilk bileşik sudur. Dünyanın 3/4’ü sularla kaplıdır ve bu nedenle Dünya canlıların yaşayabildiği en uygun gezegendir Suyun en önemli özelliklerinden biri de iyi bir çözücü olmasıdır. Bu özelliği sayesinde kandaki oksijenin, sindirilmiş besinlerin ve hormonların taşınması sağlanır. Ayrıca su, metabolik faaliyetler sonucu oluşan birçok zararlı atığın seyreltilmesinde ve vücuttan atılmasında görev alır. Hücrelerdeki solunum ve sindirim gibi yaşamsal faaliyetler suyun varlığında gerçekleşir. Vücut sıcaklığımızın dengelenmesinde de sudan faydalanırız. Terleme olayıyla deri yüzeyindeki su buharlaşır. Bu buharlaşma sırasında gerekli olan ısı vücuttan alındığı için vücut sıcaklığı dengelenir.

Su, bitkiler için de oldukça önemli bir bileşiktir. Çünkü su, fotosentezde kullanılan inorganik bileşiklerden biridir. Ayrıca toprakta yer alan tuzlar ve bazı bileşikler su yardımıyla çözünerek bitkilerin kullanabileceği iyonları oluşturur. Bitki, kökleri yardımıyla emilen su ile birlikte çözünmüş iyonları da alır ve diğer organlarına taşır. Suyun taşınması sırasında su moleküllerinin birbirine hidrojen bağlarıyla bağlanması ile oluşan kohezyon kuvveti ve suyun başka moleküllere tutunmasını sağlayan adhezyon kuvvetinden yararlanılır. Bitki hücrelerinin içerdiği su miktarı bulunduğu yere ve görevine göre farklılık gösterir. Örneğin tohumlardaki su miktarı % 5-15 arasında değişirken suda yaşayan bitkilerdeki su miktarı % 98’e kadar ulaşabilmektedir

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 30 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap