Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 23 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Ez-De Yayıncılık

çok hücrelilerde üreme eşeyli ya da eşeysiz olarak gerçekleştirilir. Eşeyli üreme, aynı türe ait dişi üreme hücresi (yumurta) ile erkek üreme hücresinin (sperm) döllenmesiyle yeni bireylerin meydana gelmesi ve bu yolla nesillerinin devam ettirilmesi olayıdır

h. Büyüme ve Gelişme

Canlı varlıkları cansızlardan ayıran önemli özelliklerden biri de büyümedir. Bir hücreli canlıların sitoplazma miktarının hacimce ve kütlece artışı onların büyümesi anlamına gelir. Bu canlılar belirli bir büyüklüğe ulaştıkları zaman bölünerek yeni bireyler meydana getirir. Hücre bölünmesi, canlı bir hücreden iki yeni yavru hücrenin meydana gelmesidir. Yeni oluşan hücreler gelişimini tamamlamış bireyler oluncaya kadar büyümeye devam eder. Büyüme, hücre kütlesinin artışı anlamına da gelmektedir.

Çok hücrelilerde büyüme, hücrelerin bölünerek sayılarını arttırması ve buna bağlı olarak da doku kütlesinin artması ile sağlanır. Çok hücrelilerde büyüme; ağırlık, boy ve baş çevresi gibi vücut ölçümleriyle belirlenebilir. Gelişme ise yaşamın belli dönemlerinde belirli bir sırayla oluşan düzenli değişiklikler olarak tanımlanabilir. Gelişme dönemlerinde dokularda ve organlarda meydana gelen yapısal değişimler sonucu organların fonksiyonlarında farklılaşmalar görülür. Gelişmenin tamamlanmasıyla türe özgü özellikleri taşıyan olgun bireyler meydana gelir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap