Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 19 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları Ez-De Yayıncılık

b) Katabolizma (yıkım, yadımlama): Büyük moleküllerden basit yapılı moleküllerin elde edildiği olaylardır. Örneğin hücrelerde gerçe kleşen solunum tepkimeleri ve sindirim.

ç. Beslenme

Canlıların tümü yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için gerekli olan enerjiyi sağlamak amacıyla beslenir. Ayrıca hücrenin yapısına eklenecek maddelerin alınması, yeni hücrelerin meydana gelmesi, metabolizma sonucu hücrede oluşan atık maddelerin hücre dışına atılması gibi olayların düzenlenmesi için de canlıların beslenmesi gerekir Canlıların birçoğu besinlerini dış ortamdan hazır olarak alırken fotosentetik siyanobakteriler, öglena, algler ve bitkiler güneş enerjisinden faydalanarak fotosentez yapabildikleri için besinlerini kendileri sentezler. Ayrıca inorganik maddeleri oksitleyerek elde ettikleri enerji ile besin üretebilen kemosentetik bir hücreli canlılar (bazı bakteri ve arke) da kendi besinlerini sentezleyebilir. Kendi besinini yapabilen bu canlılar ototrof ya da üretici olarak adlandırılır Amip ve paramesyum gibi bazı bir hücreli canlılarla, mantarlar ve hayvanlar besin üretemedikleri için heterotrof ya da tüketici canlılar olarak adlandırılır. Heterotrof canlılar, besin ihtiyaçlarını üreticilerden ya da diğer tüketicilerden sağlar. Canlılar ihtiyaç duydukları su ve bazı mineralleri de bulundukları ortamdan ya da çeşitli besin maddelerinden alır.

d. Boşaltım

Canlılığın devam ettirilebilmesi için gerekli olan yaşamsal faaliyetlerden biri de boşaltımdır. Canlıların hücrelerindeki metabolik faaliyetler sonucu oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına boşaltım denir. Bir hücreli canlılar hücrelerinde oluşan atık maddeleri hücre zarından dışarıya doğrudan atabilir. Tatlı sularda yaşayan bir hücreli canlılardan amip, öglena ve paramesyum hücrelerinde oluşan azotlu atıkları hücre zarı yardımıyla, hücrelerine giren fazla suyu da kontraktil kofulları aracılığıyla hücre dışına atarlar. Bitkiler, metabolik atıklarını yapraklarında biriktirdikleri için yapraklarını dökerek boşaltım yapmış olurlar. Ayrıca bitkilerin gövdesinden geçerek yaprağa gelen suyun fazlası, yapraklardan terleme ya da damlama yoluyla uzaklaştırılır. Bu olaylar sayesinde bitkiler boşaltım yapmış olurlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap