Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 155 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları Ez-De Yayıncılık

COVID-19 (KOVİD-19) Nedir?

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde 2019 yılının Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs çeşididir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri, aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

A. Aşağıdaki soruların cevaplarını verilen boşluklara yazınız.

1- Fotosentez yapabilen bir bakteri ile öglena arasında yapısal açıdan ne gibi benzerlik ve farklılıklar vardır?

  • Cevap: Her ikisinde de klorofil pigmenti vardır. Fakat bu pigment bakterinin sitoplazmasında yer alırken öglenanın kloroplastında bulunur. Her ikisinde de fotosentez enzimleri bulunur.

2- Kıl kurdu, bağırsak solucanı gibi hayvanlar neden parazittirler? Diğer canlılardan eksik olan yanları ne olabilir?

  • Cevap: Kıl kurdu, bağırsak solucanı gibi hayvanların sindirim enzimleri gelişmemiştir. Bu nedenle parazit olarak yaşarlar.

3- Algler bitkilere oranla neden daha fazla oksijen üretir?

  • Cevap: Çünkü algler bitkiler gibi yaprak dökmezler, yaz-kış aynı oranda fotosentez yapmaya devam ederler. Algler, bitkilerin az bulunduğu ortamlarda da bulunabildikleri için fotosentezle ürettikleri oksijen daha fazladır.

4- Mantarlar hangi yönleriyle hayvanlara benzer?

  • Cevap: Glikojen depolamaları ve heterotrof olmaları hayvanlara benzeyen yönlerindendir.

5- Virüsler, neden zorunlu hücre içi parazittir?

  • Cevap: Çünkü virüslerin enzim sistemleri, sitoplazması ve metabolizması yoktur. Hücresel yapıya sahip değillerdir. Üremek için mutlaka canlı bir hücreye ihtiyaç duyarlar.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap