Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 151 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Hayvanların Biyolojik ve Ekonomik Önemi

Başta memeli hayvanlar olmak üzere birçok hayvanı besin kaynağı olarak kullanmaktayız. Memelilerin sadece etinden değil sütünden de yararlanmaktayız. Ayrıca memeli hayvanların derilerinden yararlanarak ayakkabı, çanta, eldiven, kaban, sandalye ve koltuk gibi eşyalar yapılmaktadır. Kuşların kanat yapılarından esinlenilerek teknolojik anlamda faydalanılmış ve uçak üretimi gerçekleştirilmiştir. Kümes hayvanlarının eti, yumurtası, gübresi hem ekonomik hem de ekolojik açıdan değerlidir. Mercan ve istiridye gibi hayvanlarından süs eşyaları yapılmaktadır. Ayrıca bazı solucanlar yardımıyla tarım gübresi üretilmektedir. Ayrıca deniz altında yaşayan balıkların zaman zaman deniz diplerine ve su yüzüne çıkışlarını sağlayan içi hava dolu yapılarından esinlenilerek denizaltı araçları da yapılmıştır. Özellikle biyoteknolojik araştırmalarda memeli hayvanlar denek olarak kullanılmakta ve bilimsel çalışmalara katkı sağlamaktadır. Tüm hayvanlar aynı zamanda heterotrof canlılardır ve hem beslenme zincirinde hem de madde döngülerinde önemli rol oynarlar. Bazı hayvanlar serum elde etmek amacıyla da kullanılır. Örneğin atların aşılanması sonucu kanlarında savunma proteini olan antikor oluşumu sağlanır ve bu antikorlar alınarak serum olarak kullanılır. Ayrıca sünger gibi bazı hayvanlar ilaç yapımında ve temizlik sanayisinde kullanılmaktadır.

2. Virüsler

İlk olarak tütün bitkisinde rastlanan ve tütün mozaik hastalığına neden olan virüsün kelime anlamı zehir demektir. Bu adın verilmesinin nedeni, virüslerin zorunlu hücre içi paraziti olmaları ve girdiği hücreye mutlaka zararının dokunmasındandır. Virüsler ancak elektron mikroskopları ile görülebilmektedir. Virüsler enzin sistemlerine sahip olmadıkları için antibiyotiklerden de etkilenmezler. Virüsler canlılar âleminin içinde yer almazlar. Hiçbir canlının sahip olmadığı özellikler taşımaktadırlar. Örneğin virüslerin hücre zarı, sitop- lazması, organelleri, enzim sistemleri ve metabolizmaları yoktur. Ayrıca tutunacak bir canlı hücre bulamadıkları zaman kristalleşebilme özellikleri vardır. Bu özellikler canlı hücrelerin hiçbirinde görülmez. Virüsler, bir protein kılıf ve bu kılıf içinde ya DNA ya da RNA molekülü bulunduran varlıklardır. Virüslerde hem DNA hem de RNA bir arada bulunmaz. Bu özelliklerinden dolayı DNA virüsü ve RNA virüsü olmak üzere gruplandırılmaktadır (Şekil 3.5). Virüsler mutasyon geçirerek genetik şifrelerini değiştirebilirler. Metabolizmaları ve organelleri bulunmadığı için virüsler konak hücreye girmeden organik madde sentezi yapamazlar. Ancak tutunduğu hücrenin organellerini yöneterek kendine has protein ve enzimleri sentezletirler.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap