Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 15 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Bilgi kutusunda da gördüğünüz gibi biyolojinin birçok alt dalı bulunmaktadır. Bu alt dallardan başka mantarları inceleyen mikoloji, memelileri inceleyen mammoloji, kuşları inceleyen ornitoloji gibi daha pek çok alt dal bulunmaktadır. Son yıllarda bilimsel açıdan çok hızlı ilerlemeler gözlenmektedir. Bu ilerlemeler her alanda olduğu gibi biyolojide de çok hızlı gerçekleşmektedir. Özellikle çevre sorunlarının ve hastalık çeşitlerinin artması biyolojinin önemini artırmıştır.

Biyolojinin Kullanım Alanları

Hepinizin bildiği gibi doğaya en hâkim canlı insandır. Dolayısıyla insan elinin değdiği her yerde hem canlı hem de cansız varlıklar yer alır. Bu varlıkları yakından inceleyen biyoloji, insan hayatının her basamağında bulunur. İnsanlar sağlıklı kalabilmek, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve üretim kalitesini artırabilmek için sürekli biyolojiden faydalanmak zorundadır. Eğer biyoloji iyi bilinmezse doğa, insanlar tarafından sürekli tahrip edilir ve burada yaşayan canlıların tümü bu durumdan olumsuz etkilenerek hayatlarını kaybedebilir. Günlük hayatta karşılaşılan sorunların başında çevre kirliliği, küresel iklim değişikliği, gıda sıkıntısı, plansız şehirleşme, doğal yaşam alanlarının yok edilmesi gelmektedir. Bu sorunların ortadan kalkması biyolojiye verilecek önemle mümkündür.

Eğer biyolojinin önemi yeteri kadar anlaşılmazsa canlıların yaşama alanları giderek daralır ve yaşam zorlaşır. Biyoloji başta tıp, ziraat, tarım ve hayvancılık olmak üzere birçok alandaki çalışmalara destek olmaktadır. Biyoloji ve biyolojinin destek olduğu tüm bilim dalları canlıların yaşam alanlarının korunmasını sağlamada önemli bir yer tutmaktadır. Yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan obezite, biyolojiyi iyi bilen ve uygulayan toplumlarda artık görülmeyecektir. Çünkü biyoloji besin çeşitlerini, bu besinlerin verdikleri enerjileri ve insanların ihtiyaç duydukları günlük enerji miktarlarını da incelemektedir. Ayrıca biyoloji sayesinde hangi hastalıkların hangi organları etkiledikleri ve bu hastalıkların genlerle olan ilişkileri de anlaşılabilmektedir. Bu gelişmeler sayesinde gelecekte hastalıklı genler sağlamlarıyla değiştirilebilecek, böylece daha sağlıklı nesiller oluşabilecektir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap