Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 147 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 147 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 147 Cevapları Ez-De Yayıncılık

c. Sürüngenler

Sürüngenler, vücutları keratinden yapılmış pullarla örtülü, genellikle sıcak ve ılıman iklime sahip bölgelerde yaşayabilen canlılardır. Akciğer solunumu yapan sürüngenlerin vücut sıcaklığı çevreye bağlı olarak değişir. Bunun nedeni, sürüngenlerin de kurbağalar gibi üç odacıklı kalbe sahip olması ve temiz kanla kirli kanın karıncıkta karışmasıdır. Sürüngenlerin kalbinin karıncık kısmında yarım perde gelişmiştir. Ancak bu yarım perde temiz kanla, kirli kanın birbirine karışmasını engellemez. Sürüngenlerde deri (gömlek) değişimi gözlenir. Kalp yapısı farklı olan tek sürüngen timsahtır. Timsahlarda dört odacıklı bir kalp vardır ve temiz kanla kirli kan kalpte birbirine karışmaz. Ancak temiz kanla kirli kan kalpten çıkan damarlar arasında yer alan panizza kanalıyla birbirine karışır. Bu nedenle timsahlar da vücut sıcaklıklarını koruyamazlar. İç döllenme ve dış gelişmenin görüldüğü sürüngenlerin yumurtaları kabukludur ve azotlu boşaltım ürünü ürik asittir. Kaplumbağalar hariç, diğer sürüngenlerin çenelerinde gerçek dişler bulunur. Kaplumbağalar, kertenkeleler, yılanlar, timsahlar ve soyu tükenmiş olan dinozorlar sürüngen örneklerindendir

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap