Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 143 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Ez-De Yayıncılık

İnce ve nemli bir dış yüzeye sahip, bazı doku ve iç organların bulunduğu solucanların en basiti yassı solucanlardır. Gaz alışverişini vücut yüzeyleriyle yapan yassı solucanların, hem ağız hem de anüs görevi yapan tek açıklığı bulunur. Yassı solucanlar besinleri tek açıklıktan sindirim boşluğuna geçirirler ve burada sindirdikten sonra hücre içine alırlar. Planarya, karaciğer kelebeği ve tenya yassı solucanların en çok bilinenlerindendir.


ARAŞTIRALIM

Karaciğer kelebeği ve tenyaların insan vücuduna etkileri hakkında bir araştırma yapınız.

  • Cevap:

Karaciğer Kelebeği İnsan Vücuduna Etkileri

Çift cinsiyetli (hermafrodit) canlılardır ve üremek için başka bir bireye gereksinim duymazlar. Vücutları tegüment denilen bir kılıf ile örtülüdür. Tegüment üzerinde dikenimsi çıkıntılar bulunur ve bu yapılar parazitin karaciğerdeki göçü sırasında doku irritasyonuna sebebiyet vererek karaciğer dokusuna zarar verir.

Tenyaların İnsan Vücuduna Etkileri

Tenyalar çoğu kişide herhangi bir sağlık sorununa sebep olmasa da bazı kişilerde karın ağrısı, açıklanamayan kilo kaybı, bağırsak tıkanması, sindirim sistemi problemleri, mide bulantısı, ishal gibi semptomlarla ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtilerin gelişmesi 8-14 hafta sürebilmektedir.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap