Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 108 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Ez-De Yayıncılık

c) Çekirdekçik

Bölünme sürecinde olmayan hücrelerin çekirdeklerinde çekirdekçik adı verilen yapı görülebilir. Çekirdekçikte DNA molekülü tarafından rRNA sentezlenir ve bu rRNA molekülü bazı proteinlerle bir araya gelerek ribozomun alt birimlerini meydana getirir. Bu birimler çekirdek zarındaki porlardan geçerek sitoplazmaya ulaşır ve protein sentezi sırasında ribozomun yapısına katılır. Çekirdekçiğin büyüklüğü ve sayısı canlının türüne ve hücrenin büyüme evresine göre değişebilir. Protein sentezinin daha yoğun gerçekleştiği hücrelerde çekirdekçiğin daha büyük olduğu gözlenir. Çekirdekçik hücre bölünmesi sırasında kaybolur, daha sonra yeniden meydana gelir.

Etkinlik

Etkinliğin Adı

kromozomun Yapısı

Araç Gereçler

Mikroskop, lam, lamel, kurutma kâğıdı, soğan, su, petri kabı, asetoorsein boyası, bisturi, çay bardağı.

Hazırlık

Çay bardağının içine doluncaya kadar su ekleyiniz. Kuru soğanı su dolu çay bardağına sadece kök kısmı suya değecek biçimde yerleştirip 4-5 gün bekletiniz.

Etkinliğin Yapılışı

• Petri kabının içine 10 damla asetoorsein damlatınız.
• Soğan köklerinin ucundan bisturi yardımıyla 1-2 mm’lik parçalar keserek hafifçe eziniz. Ezilen parçaları içinde asetoorsein bulunan petri kabına koyup 10 dakika bekletiniz.
• Asetoorsein bulunan petri kabında beklettiğiniz soğan köklerinden birini alıp lam üzerine yerleştiriniz ve üzerine bir damla asetoorsein damlatıp lamelle kapatınız.
• Kurutma kâğıdı ile lamın kenarlarından taşan sıvıyı emdiriniz ve parmağınızla lamele hafifçe bastırınız. Hazırladığınız preparatı mikroskopta inceleyiniz.

Sorular

1- Mikroskopta gördüğünüz kromozomlar kitabınızdaki kromozom şekillerine benziyor mu? Farklılıklar varsa aşağıdaki boşluğa yazınız.

  • Cevap: Mikroskopta gördüğümüz kromozom şekli kitabımızdakinden farklıydı. Kitaptaki şekil çok düzgünken, mikroskoptaki şekil tam olarak x işareti gibi değildi. Bazı yerlerde parçalanmış x ve asimetrik çizgilere sahipti.

2- Kromozomları incelemek için neden soğanın kök hücrelerinden faydalandık? Soğan zarındaki hücreleri inceleseydik kromozomları görebilir miydik? Neden?

  • Cevap: Hücre zarı ince olduğundan ve genetik materyal burada bulunduğundan soğan kök hücresini kullandık. Soğan zarını inceleseydik kromozomları göremeyecektik. Çünkü hücre zarı çok kalın ve genetik materyal çekirdekte depolanır.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap