Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 105 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Kristaların sağladığı geniş yüzey sayesinde mitokondrinin enerji üretimi hızlanmaktadır. Kıvrımlar arası matriks adı verilen sıvı ile doldurulmuştur. Matriks sıvısı içinde bazı enzimler, DNA, RNA ve ribozom bulunur. Mitokondri çekirdeğin kontrolünde kendi DNA’sını eşler ve bölünerek sayısını artırabilir.

Önemli Bilgiler

Mitokondri DNA’sının bazı kimyasal ve fiziksel etkenlerle bozulması, oksijenli solunumu olumsuz yönde etkiler ve ATP sentezinde azalma görülür. Bu durum zamanla organizmanın yaşlanmasına ve hücrenin ölümüne neden olabilir.

Hücre İskeleti: Organellerin dışında hücreye şekil veren ve hücre içi organizasyonunda görevli bazı yapılar vardır. Bu yapılardan her birine hücre iskeleti adı verilir. Hücre iskeleti organellerin hücre içinde hareket etmesinde, bölünme sırasında kromozomların yer değiştirmesinde rol oynar.

Hücre iskeleti; mikrofilament, ara filament ve mikrotübül olmak üzere üç temel yapıdan oluşur.

Mikrofilamentler: Tüm ökaryot hücrelerde görülen sert çubuklar şeklindeki yapılardır. Mikrofilamentler gerilmeye ve esnemeye karşı hücreye direnç sağlayan yapılardır. Mikrofilamentler, özellikle kas hücrelerindeki kasılma birimlerinin bir bölümü olmaları nedeniyle hücre hareketinde önemli bir rol oynamaktadır. Kaslarda aktin adı verilen proteinlerden meydana gelen mikrofilamentler ince, esnek ve birkaç mikrometre uzunluğundaki yapılardır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap