Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 101 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Önemli Bilgi

Tükürük salgısının üretiminden golgi aygıtı sorumludur. Uyku sırasında uzun süre bir şeyler yiyip içmediğimiz için tükürük salgısı azalır. Bu durum ağız kuruluğuna ve kokuya neden olur. Bir şeyler yiyip içmeye başladığımızda golgi aygıtı faaliyeti artar ve tükürük salgısı üretimi hızlanır.

Lizozom: Golgi aygıtı ya da endoplazmik retikulumdan meydana gelen lizozom, hücre içi sindirim olayından sorumlu bir organeldir. Tek katlı zarla çevrili bir kese şeklinde görülen lizozom sindirim enzimleri taşır. Bu enzimler proteinlerin, karbohidratların, lipitlerin ve nükleik asitlerin kimyasal sindiriminde kullanılır

Olgun alyuvar hücreleri dışındaki tüm hayvan hücrelerinde ve hücre içi sindirim yapabilen ökaryot tek hücreli canlılarda lizozom bulunur. Gelişmiş bitki ve mantar hücrelerinde lizozom yoktur. Tek hücreli ökaryotlardan biri olan amipler besin moleküllerini fagositozla hücre içine alır. Fagositoz sonucu meydana gelen besin kofulu lizozomla birleşir ve sindirim enzimleri bu besinleri parçalamaya başlar.


ARAŞTIRALIM

Organeller arasında işleyen iyi bir iş birliği ve organizasyon bulunmaktadır. Eğer bu organellerden biri ya da birkaçı görevini yapamazsa ne gibi problemler çıkar? Araştırınız.

  • Cevap: Organellerin hepsi hücrenin sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Hücre içerisinde olması gereken düzenli bölünme bu organeller sayesinde gerçekleşir. Eğer bu organellerden biri ya da birkaçı görevini yapamazsa hücre sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışamaz.

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap