Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 100 Cevapları Ez-De Yayıncılık

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Ez-De Yayıncılık Sayfa 100 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 100 Cevapları Ez-De Yayıncılık

Ökaryot hücrelerde bulunan golgi aygıtının sayısı, doku çeşidine ve metabolizmasına göre değişmektedir. Endoplazmik retikulum kanallarıyla Golgi aygıtına taşınan enzimlerin etrafı zarla çevrilerek paketlenir. oluşan bu küçük keselere vezikül adı verilir. Endoplazmik retikulumdaki lipit, karbohidrat ve proteinler golgi aygıtına taşınır. Taşınan bu maddeleri kullanan golgi aygıtı hücre zarının yapısına katılan glikoprotein, glikolipit ve lipoproteinleri sentezler. Hücre zarının yapısına katılan bu moleküller sayesinde zarın özgüllüğü sağlanır.

Golgi aygıtının yüzeyine yakın yerlerde çok sayıda kesecikler bulunur. Tomurcuk görünümündeki bu kesecikler golgi aygıtında işlenen maddeleri taşır ve salgı keselerini meydana getirir. Hazır hâle gelen salgı keseleri golgi aygıtından koparak sitoplazmanın sıvı kısmına bırakılır. Bu olay golgi aygıtının paketleme görevi yaptığını gösterir. Örneğin pankreas hücrelerindeki golgi aygıtında üretilen sindirim enzimleri salgı keseciklerinde depolandıktan sonra ihtiyaç hâlinde ekzositozla hücre dışına gönderilir. Golgi aygıtı olgun sperm ve alyuvar hücrelerinde bulunmaz. Sinir hücrelerinde, salgı hücrelerinde ve solunum sistemindeki hücrelerde bol miktarda bulunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Ez-De Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap