Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

1. Fotosentez sürecini ürünler açısından karşılaştırıp fotosentez reaksiyonlarının birbiri ile olan ilişkisini tartışınız.

  • Cevap: Fotosentez birçok aşamalı gerçekleşen bir süreçtir. Bu süreç yeşil pigment taşıyan tüm canlılar için oldukça önemli besin kaynağıdır. Besin sağlanması ve solunum zinciri reaksiyonlarının bu noktada tamamlanması söz konusudur. Çevremiz için de oldukça büyük önem taşır. Fotosentez sürecinin gerçekleşmesi çok basamaklı olsa da en çok bilinen ve yaygın karşımıza çıkan süreç, ışığa bağımlı reaksiyon ve calvin döngüsüdür. Bu döngü sisteminde bilinmesi gerekenler oluşan ürünlerdir. Adından belli olduğu gibi bir reaksiyon ışık varlığında gerçekleşirken bir diğer reaksiyon ışık bağımsız gerçekleşmektedir.

2. Fotosentezin ışığa bağımlı reaksiyonlarının gerçekleşmemesi fotosentez sürecini nasıl etkilerdi?

  • Cevap: Fotosentez kompleks bir süreçtir. Bu süreçteki her bir basamak bir önceki reaksiyonu etkilemektedir. Fotosentezde meydana gelen tüm reaksiyonlar ışığa bağlı reaksiyonların gerçekleşmesi ile başlamaktadır. Işığa bağlı gerçekleşen bu süreç, ışığa bağlı reaksiyonun olmaması ile gerçekleşmez. Fotosenztez olayı doğrudan etkilenir. Fotosentezin olmaması ürün oluşmaması anlamına gelir ve besin kaynağı da direk etkilenir. Fotosentezin karanlık reaksiyonu olarak bilinen bu süreç, gerçekleşmek için her ne kadar ışığa bağlı kalmasa da belli başlı ışık gerektiren reaksiyonların devamı ile gerçekleşir. Reaksiyon süresinde meydana gelen ışığa bağımlı olan durumda söz konusu reaksiyon gerçekleşmezse besin üretimi de gerçekleşmez.

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!