Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

Alfred Hershey (Alfırıd Hörşi) ve Martha Chase (Marta Çeys), nükleik asitlerin keşif sürecinde dönü- şüme( transformasyona) protein parçalarının sebep olduğuna inanıyorlardı. Bu nedenle yeni deneyler 1 1 yapmaya karar verdiler. Bakteriyofajların bakterilere bulaştıklarında hücreye bir madde gönderdiklerini j biliyorlardı. Hücreye giren bu madde, bakterinin DNA’sına müdahale ediyor ve bakteriyofajların çoğal- 1 masına sebep oluyordu. Bu maddenin ne olduğunu bulmak için 1952 yılında bakteriyofajlar (bakteri j içinde çoğalan virüs) ile deneyler yapmaya başladılar. Hershey ve Chase, deneyleri sırasında fajın moleküler bileşenleri olan DNA ve proteini izlemek için radyoaktif izotop olarak 32P ve 35S’i kullanmışlardır.

1. Deney: Radyoaktif 32P içeren ortama E. coli bakterileri ile bakteriyofajlar ilave edilir. Bakteri hücresinde 1 faj DNA’ları çoğalmaya başlar. Bakteriyi öldüren fajlar incelenir ve bakteriyofajların DNA’larının radyoaktif J 1 32P taşıdığı görülmüştür. Radyoaktif izotop 32P ile işaretlenmiş fajlarla işaretlenmemiş E. coli bakterileri
1 aynı ortama konulmuştur. Bir süre sonra boş faj kılıflarının radyoaktif 32P taşımadığı görülmüştür.
1 Enfekte bakteri içinde ise radyoaktif 32P taşıyan yeni faj DNA’ları tespit edilmiştir.
2. Deney: Radyoaktif 35S içeren ortama E. coli bakterileri ile bakteriyofajlar ilave edilir. Bakteri hücresinde faj DNA’ları çoğalmaya başlar. Bakteriyi öldüren fajlar incelenir ve bakteriyofajların protein kılıflarının 35S taşıdığı görülmüştür. Radyoaktif izotop 35S ile işaretlenmiş fajlar ve işaretlenmemiş E. coli bakterileri aynı ortama konmuştur. Bir süre sonra boş faj kılıflarının radyoaktif 35S taşıdığı görülmüştür. Enfekte bakteri içinde radyoaktif 35S taşımayan yeni faj DNA’ları tespit edilmiştir.

22. Hershey ve Chase’in deneyler sonucu elde ettikleri veriler, dönüşüme neden olan maddenin protein 1 olduğu düşüncesini destekler mi? Eğer desteklemiyorsa dönüşüme sebep olan madde nedir?

  • Cevap: Desteklemez. Çünkü dönüşüme sebep olan madde protein değil DNA’dır.

23. Radyoaktif izotop 35S taşımayan yeni faj kılıflarının tespit edilmesi 1
1 I. Radyoaktif izotop 32P içeren faj DNA’sının hücre içine giremediğini
II. Radyoaktif izotop 35S içeren faj proteinlerinin hücre içine giremediğini
III. Bakteriyofajların çoğalması sırasında bakteri hücresindeki amino asitleri kullanmadığını gösterir. ifadelerinden hangileri doğrudur?
A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) I ve II
E) II ve III

  • Cevap: B

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 70 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!