Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

18. Biyoteknoloji ve genetik mühendisliğinin uygulamalarından insan hayatı açısından şu an için olumlu olan durumlar ilerleyen zamanlarda nasıl bir tehdit oluşturabilir?

  • Cevap: Genetiği değiştirilmiş organizmalar, insan vücuduna yabancı proteinler içerdiğinden alerji, kanser gibi hastalıklara neden olabileceği gibi biyolojikçeşitlilik azalabilir, üretilebilecek biyolojik silahlar kötü amaçlı kullanılabilir

19. Gen terapisi nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: İşlev ve yapıca bozuk genlerin onarılması ya da sağlıklı genlerle değiştirilmesi çalışmalarına gen terapisi denir. Böylece zigottaki problemlere sebep olabilecek genler ayıklanabilir ve genetik açıdan sağlıklı bireylerin dünyaya gelmesi sağlanabilir.

20. Toplam 600 nükleotitten oluşan bir genin kontrol ettiği protein sentezinde

a) En fazla kaç tane amino asit kullanılır?

  • Cevap: 99

b) En fazla kaç çeşit amino asit kullanılır?

  • Cevap: 20

c) En fazla kaç tane tRNA görev yapar?

  • Cevap: 99

21. Protein sentez aşamaları aşağıdaki görsel üzerinde gösterilmiştir. Protein sentezi ile ilgili aşağıda verilen kavramları görsel üzerindeki boşluklara yazınız.

  • Cevap: 1. transkripsiyon, 2. mRNA, 3. tRNA amino asit kompleksi, 4. translasyon, 5. polipeptit

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 69 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!