Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 204 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 204 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 204 Cevabı

1. Yukarıda verilenlerden hangileri besin ihtiyacını karşılamaya yönelik adaptasyonlardır?

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

2.Yukarıda verilen görsellerde çevre şartlarının canlılardaki genetik değişimlere etkisi gösterilmektedir. Bu genetik değişimlerin adlarını görsellerin altındaki boşluğa yazınız.

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

3. Bakteriyel hastalıklarda hekimler tedavi sürecinde antibiyotik önerebilmektedir. Hekimlerin bu tedavi süreçlerinde üzerinde durduğu önemli noktalardan biri de antibiyotiklerin bitene kadar kullanılmasıdır. Tedavi sürecinde hastalıkta iyileşme görülse bile antibiyotiğin tamamının neden bitirilmesi gerektiğini açıklayınız?

  • Cevap: Birleşmiş Milletler’in Dünya Sağlık Örgütü, eğer tedavi erken sonlandırılırsa, antibiyotiğin hastalığa neden olan bakterilerin hepsini öldürememe riskinin olduğunu ve sağ kalan bakterilerin mutasyona uğrayarak, tedaviye dirençli duruma gelebileceklerini belirtiyor. Hastalara, doktor tarafından reçete edilen ilacı kesinlikle yarım bırakmamalarını tembihliyor. ABD Gıda ve İlaç Bakanlığı da bunların aynısını söylüyor. Ama tedavinin süresi ve işe yararlılığı ile ilaç direnci arasındaki bağlantıları analiz eden yeni makalede, kısa süreli tedavinin daha değersiz olduğu ya da antibiyotik direncini tetiklediği gibi düşünceleri destekleyici kanıt olmadığı ifade ediliyor.
    Ekip şöyle diyor: “Bir hasta herhangi bir nedenle antibiyotik aldığında, cildindeki veya bağırsaklarındaki mikroorganizmaların arasındaki antibiyotiğe duyarlı türlerin ve ırkların yerini, ileride enfeksiyona neden olmaya hazır olan dirençli tür ve ırklar alır.” Yani antibiyotiğe maruz kalınan süre uzadıkça, dirençli türlerin ele geçirdiği alan artar. Buna rağmen antibiyotik kürünü tamamlama gerekliliğinin, hem doktorların hem de hastaların zihinlerinin en derinine yerleşmiş olduğu makalede hatırlatılıyor. Konunun açıklığa kavuşması ve hangi bakteri türlerinde uzun süreli antibiyotik kullanımının en büyük risk olduğunun anlaşılması için araştırmalar sürüyor.

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 204 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!