Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı

“12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı

1. Okulda sınıfınızı, evinizde odanızı sık sık havalandırmanızın faydaları nelerdir?

  • Cevap: Okulda sınıfınızı, evinizde odanızı sık sık havalandırmamızın pek çok faydası vardır. Kapalı alanlar oksijen yönünden fakirdir. Açık alanlarda ise oksijen seviyesi oldukça fazladır. Kişilerin dikkatinin dağılması, sıcak basması, nefes aldığında yetersiz kalması gibi durumlar oksijen yetersizliğinden kaynaklanan problemlerdir. Bu yüzden bulunulan ortamın havalandırılması tavsiye edilmektedir. Havalandırma ile kişi kendine gelir ve vücudunda mevcut olan oksijen miktarı artış gösterir. Bu durumda kişi kendini dinç ve sağlıklı hisseder. Eğer uykusu geldiyse kısa sürede kendine gelmesi söz konusudur. Bu durumların hepsine bakıldığında sağlıklı bir süreç için gerekli olmaktadır.

2. Sporcular, rakımı yüksek ormanlık alanlarda neden kamp yaparlar?

  • Cevap: Sporun yüksekte yapılması, oksijen bakımından ortamın zengin olması ile direk olarak bağlantılıdır. Zengin oksijen akciğer kapasitesinin arttırılmasını sağlar. Artan akciğer kapasitesi ise tıkanmadan kişinin spor yapmasını sağlar. Normal hayata döndüğünde kişi aktivitelerinde fazla efor da sarf etse soluk soluğa kalmaz. Bu durumun neticesinde kişinin yaşam kalitesi artar ve birçok patolojik akciğer hastalığı önlenmiş olur.

3. Oksijen, birçokları için hayat kaynağı iken bazı canlılar için zehir etkisi gösteren zararlı bir maddedir. Bu durumu nasıl açıklarsınız?

  • Cevap: Oksijenin faydalı olduğu durumların farkındayız ancak bazı canlıların özellikle oksijensiz ortam canlılarının, oksijen varlığında öldüğü gözlenmektedir. Oksijensiz ortam canlıları bu ortama adapta olmaktadır ve toprağın derinliklerinde yaşamaktadır. Oksijenden mümkün olduğu kadar uzaktadır. Oksijen varlığında zehirlenmesi söz konusudur. Bu canlıların solunumu oksijensiz farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Örneğin su ayısı adı verilen canlılar hem oksijenli hem de oksijensiz ortamda yaşayabilen dünyanın en dayanıklı hayvan grubudur. Bu hayvanların yaşaması için optimal dereceler oldukça geniş aralıktadır. Bunun gibi dayanıklı olmayan canlılar oksijen ile karşılaştığında zehirlenmektedir.

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 104 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!