Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99

1. Yuvarlak tohum aleli (A) buruşuk tohum aleline (a) baskındır.
Yuvarlak tohumlu bir bezelye bitkisinin genotipinin heterozigot ya da homozigot olduğunu anlamak için yapılan uygulama ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a) Çaprazlanan bireylerin olası genotiplerini yazınız.

  • Cevap: AA x aa, Aa x aa

b) Olası çaprazlamaları gösteriniz ve sonuçları yorumlayınız.

  • Cevap:

2. Genotipi bilinmeyen baskın fenotipli erkek tavşan ile aynı karaktere ait homozigot çekinik genotipli dişi tavşanın çaprazlanması sonucu farklı zamanlarda 15 baskın fenotipli, 14 çekinik fenotipli yavrular oluşmuştur. Bu durumu nasıl açıklarsınız?

  • Cevap: Bu bir kontrol çaprazlamasıdır. Baskın ve çekinik fenotipli bireyler oluştuğundan genotipi bilinmeyen erkek tavşan heterozigot genotipe sahiptir.

3. ABCE fenotipli bireyin genotipinin anlaşılabilmesi için hangi genotipli bireyle çaprazlanması gerekir? Nedenini açıklayınız.

  • Cevap: Baskın fenotipli bireylerin genotipi çekinik fenotipli bireylerle çaprazlanarak belirlenir. O nedenle aabbccee genotipli bireyle çaprazlanmalıdır.

4. kmp fenotipli birey bu karakterler açısından hangi genotipe sahip bireylerin kontrol çaprazlanmasında kullanılabilir? Muhtemel genotiplerden dört tanesini yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap