Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 45

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 45

Aşılama yoluyla üretimde genetik farklılık nasıl oluşur?

  • Cevap:  Aşılama yolu ile üretim aslında insan eli ile gerçekleştirilen bir genetik birleşmedir. Bu yöntem ile insanlar yararlı buldukları iki bitkiyi çaprazlarlar. Aşılama yolu ile üretim birkaç aşamada gerçekleştirilir. Bunlar:

Genetik anlamda bir hastalığı bulunmayan ve bulunduğu koşullara tam anlamı ile uyum sağlayabilen bitkiler, insanlar tarafından tespit edilir.
Tespit edilen bitkilerin birbirinden farklı özelliklerde olması tercih edilir. (Genetik çeşitlilik için bu durum oldukça önemlidir.)
Bu bitkiler kullanılarak bir aşı üretilir. Ve diğer bitkiye uygulanır.
Aşılama yapılan bitki, genetik anlamda kendisinden farklı özellikteki diğer bitki ile çaprazlanır.
Oluşan yeni döller bir öncekilerden bazı genleri alırlar ancak tam olarak bir tanesine benzemezler.

Aşılama yolu ile genetik çeşitlilik işte bu yollar izlenerek sağlanır.

Isparta gülü ile ilgili üretim çalışmaları yapan bir kişi istediği özelliklere sahip yeni bir bitki elde etmiştir. Bu bitkinin ticari üretiminin sağlanabilmesi için eşeysiz üremenin hangi çeşidinden yararlanılmalıdır?

  • Cevap: Ticari üretim için bitkilerde vejetatif üreme en uygun seçim olacaktır. Çünkü örneğin tarımla uğraşanlar vejetatif üreme şekillerinden yararlanarak tam ataya benzer ürünler elde etmektedirler. Hem birebir istediği özelliklere sahip bitkiler üretilmiş olur hem de diğerlerine oranla oldukça kolay bir yolla bir çok bitki elde edilmiş olunur.

10. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap