Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 92 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları Tuna Matbaacılık

C. Aşağıdaki ifadeler doğru ise ifadelerin başındaki kutucuklara “D”, yanlış ise “Y” yazınız. Yanlış olduğunu düşündüğünüz ifadelerin doğrularını noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap:

(D) 1- Olasılık ilkeleri gereği bir olayın gerçekleşme olasılığı önceki veya sonraki olayların gerçekleşme olasılıklarından etkilenmez.
(Y) 2- Bezelye bitkisinde erkek ve dişi organlar farklı bitkiler üzerinde yer alır. ( Bezelye bitkisinde erkek ve dişi organlar aynı çiçek üzerinde yer alır.)
(D) 3- Bir karakter bakımından iki farklı saf dölün çaprazlamasında F1 dölünde görülmeyen karaktere resesif karakter denir.
(Y) 4- Bezelyelerde tohum şekli aleliyle tohum rengi aleli aynı kromozom üzerinde bulunur. (Bezelyelerde tohum şekli aleliyle tohum rengi aleli farklı kromozom üzerinde bulunur.)
(D) 5- Gamet oluşumu sırasında aleller birbirinden bağımsız olarak ayrılır.
(D) 6- Dihibrit çaprazlamalarda F2 dölünde 9 farklı genotip, 4 farklı fenotip oluşur.
(Y) 7- Bir popülasyonda bir karakter için her zaman iki alel bulunur. ( Bir popülasyonda bir karakter için her zaman iki alel bulunmaz )
(D) 8- İnsanlarda toplam 46 kromozom bulunur. Bunlardan 44 tanesi otozom, 2 tanesi gonozomdur.
(Y) 9- Hemofili, Y’ye bağlı resesif karakterle kalıtılan bir hastalıktır.( Hemofili, X’e bağlı çekinik karakterle kalıtılan bir hastalıktır. )
(Y) 10- Tüm canlılarda eşey, gonozom adı verilen kromozomlarla belirlenir. ( Bazı canlılarda eşey, gonozom adı verilen kromozomlarla belirlenir. )
(D) 11- Akraba evlilikleri toplumda bazı kalıtsal hastalıkların görülme olasılığını artırır.
(D) 12- Mutasyonlar canlıların kalıtsal yapılarında kalıcı değişikliklere neden olabilir.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 92 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap