Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 89 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları Tuna Matbaacılık

Biyolojik çeşitlilik, bir bölgedeki canlılar arasındaki etkileşimlerin çeşitliliğini ifade eder. Biyolojik çeşitliliğin farklı boyutları vardır. Bir türün bireyleri arasındaki genetik çeşitlilik, belirli bir bölgede yaşayan türlerin ve ekosistemlerdeki etkileşimlerin çeşitliliği biyolojik çeşitliliğin unsurlarıdır. Bu bölümde bu üç unsurdan biri olan genetik çeşitliliğin biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkilerini irdeleyeceğiz.


Araştırma

Çeşitli kaynaklardan genetik varyasyonların nedenlerini araştırınız. Bu etkenlerin biyolojik çeşitliliğe katkısını tartışınız.

  • Cevap:

Mutasyonlar, DNA nükleotit çiftlerin dizilim sıralamasını değiştirdiği için genetik varyasyonların temel kaynağıdır. Mutasyonlar nadir olarak görülür ve çoğu mutasyon nötral ya da zararlı etkilere sahiptir, ancak yeni bir alel doğal seçilim tarafından tercih de edilebilir. Genetik varyasyon aynı zamanda, allellerin ayrışım prensibi veya bağımsız ayrışım prensibi denilen ve eşeyli üreme sırasında oluşan kromozom rekombinasyonları tarafından da üretilebilir. Mayoz bölünme sırasında görülen Krosover ve rastgele ayrışma, yeni allellerin ya da yeni alel kombinasyonlarının oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, rastgele gübreleme değişimi için de katkı sağlamaktadır. Bunun yanında, rastlantısal döllenme de varyasyon oluşumlarına katkı sağlamaktadır.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 89 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap