Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 88 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Tuna Matbaacılık

Kendimizi Sınayalım

1. Aşağıdaki soyağacına göre numaralarla belirtilen evliliklerden hangisi akraba evliliğidir?

A) I numaralı evlilik
B) II numaralı evlilik
C) III numaralı evlilik
D) IV numaralı evlilik
E) V numaralı evlilik

Çözüm

Cevap C seçeneğidir. III numaralı evlilikte bireyler kardeş çocuklarıdır ve akraba evliliği yapmışlardır.

2. Aliye’nin her iki erkek kardeşi de Akdeniz anemisi hastasıdır ancak Aliye hasta değildir. Bu durumda Aliye’nin anne ve babasının Akdeniz anemisi hastalığı bakımından genotipi ne olabilir? Aliye’nin evlenmek için eş seçerken özellikle göz önünde bulundurması gereken durum nedir?

Çözüm

Aliye’nin kendisi sağlıklı ama her iki erkek kardeşi de hasta olduğuna göre ebeveynlerinden ya biri taşıyıcı, diğeri hasta ya da iki ebeveyni de taşıyıcı olabilir. Aliye birinci duruma göre %100 taşıyıcı, ikinci duruma göre %50 taşıyıcıdır. Aliye evlenmek için eş seçerken kendisinin taşıyıcı olma olasılığını göz önünde tutarak özellikle akraba olmayan bireyler arasından seçimini yapmaya özen göstermelidir. Ayrıca evlenmeden önce gerekli testleri yaptırarak hem kendisinin hem de eş adayının bu hastalık bakımından taşıyıcı olup olmadığını araştırmalıdır.

GENETİK VARYASYONLAR VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK

Dünya üzerinde neredeyse her bölgenin bitki örtüsü ve burada yaşayan diğer canlı türleri birbirinden farklılık gösterir. Kutuplara yakın bölgelerde görülen bitki ve hayvanlar elbette çöllerde doğal popülasyonlar şeklinde görülemez. Türkiye’de de birbirinden oldukça farklı bitki örtüsüne ve hayvan türüne sahip bölgeler bulunmaktadır. Örneğin Karadeniz’den bahsedilince akla sık ormanlar, yemyeşil vadiler gelirken İç Anadolu deyince akla ilk gelen bozkırlar olmaktadır

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap