Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 87 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları Tuna Matbaacılık

Bilgi Kutusu

Evlilik öncesi yaptırılması zorunlu olan kan testlerinde Akdeniz anemisi ve hepatit (hepatit B ve hepatit C testleri) gibi kan hastalıkları, frengi (VDRL testi) ve AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve kan uyuşmazlığının olup olmadığı araştırılır. Eşlerden birinde hepatit B bulunması durumunda sağlıklı eşe ücretsiz olarak hepatit B aşısı yapılır. Ayrıca Verem Savaş Dispanserinde çiftlerin akciğer filmi çekilir. Genel Sağlık Kanunu’na göre sağlık raporunun verilmesi için çiftlerin psikolojik sağlığına da bakılır.


Araştırma

Akraba evliliği nedeniyle hangi hastalıkların görüldüğüyle ilgili çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Akraba evliliğinde sadece otozomal resesif hastalıklar daha sık görülür. Diğer tiplerde (dominant,  X’e  bağlı)  kalıtılan  tek  gen  hastalıklarının ve  kromozom  bozukluklarının sıklığında bir artış olmaz. Akraba evliliği nedeniyle görülen hastalıklar ise şunlardır:

Talasemi
Kistik fibroz
Konjenital Adrenal Hiperplazi (KAH)
Spinal Musküler Atrofi (SMA)
Fenilketonüri (PKU)
Orak Hücre Anemisi

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap