Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 85 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Tuna Matbaacılık

Kendimizi Sınayalım

1. Uç erkek ve ıkı kız çocuğu olan bir ailede erkek çocuklardan biri kırmızı-yeşıl renk koru, kızların biri ise kırmızı-yeşil renk körlüğü bakımından taşıyıcıdır. Bu ailede anne ve babanın renk körlüğü bakımından genotipi nasıldır?

Çözüm

Erkek çocuklardan bir tanesi renk körü olduğu için renk körlüğüne ait geni anneden almak zorundadır. Diğer erkek çocuk renk körü olmadığı için annenin renk körlüğü bakımından taşıyıcı olduğunu söyleyebiliriz. Baba eğer renk körü olsaydı bütün kız çocuklarının taşıyıcı olması gerekirdi. Oysaki kızlardan sadece bir tanesi taşıyıcıdır. Bu nedenle baba renk körü değildir.

2. Kırmızı-yeşil renk körlüğü bakımından aşağıda verilen soyağacında renkli alanlar hasta bireyleri göstermektedir. Buna göre anne ve babanın genotipiyle ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

Çözüm

Kız çocuklardan bir tanesi renk körü (XrXr) diğeri renk körü değildir. Renk körü olan kız çocuk sahip olduğu renk körü kromozomlarının birini anneden birini babadan almak zorunda olduğu için baba kesinlikle renk körüdür. Erkek çocuklardan biri renk körü diğeri olmadığına göre anne renk körlüğü bakımından taşıyıcıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap