Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 84 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Tuna Matbaacılık

Bişgi Kutusu

Y kromozomu üzerinde taşınan genlere Holandrik Genler ve Y kromozomuna bağlı kalıtıma da Holandrik Kalıtım denir. Eşey hücrelerinin sadece erkek bireylerde gözlenen bazı karakterlere ait genlerin Y kromozomunda taşındığı kabul ediliyordu. Hatta derinin balık pulu gibi bir yapı ile kaplıymış gibi görünmesine neden olan balık pulluluk hastalığının Y kromozomuna bağlı olarak dölden döle geçtiği sanılıyordu. Ayrıca yapışık parmaklılık ve kulakların içinde normalden daha uzun ve fazla kılların olması gibi bazı özelliklerin de Y kromozomuna bağlı holandrik genler tarafından oluşturulduğu düşünülüyordu. Son yıllarda yapılan çalışmalarla somatik özelliklere ait genlerin Y kromozomunda bulunmadığı anlaşılmıştır.

Kendimizi Sınayalım

Aşağıdaki soyağacında bir hastalığın kalıtımı gösterilmektedir. Bu hastalığın kalıtım şekliyle ilgili ne söylenebilir? Hastalık geni hangi cinsiyet kromozomu üzerinde taşınmaktadır (Hastalığı fenotipinde gösteren bireyler sarı renkle verilmiştir.)?

Çözüm

Hastalık ailede sadece babadan oğula geçmektedir. Bu durumda bu hastalığın Y kromozomuna bağlı kalıtım gösterdiği ve Y kromozomu üzerinde taşındığı söylenebilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap