Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 83 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 83 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 83 Cevapları Tuna Matbaacılık

Kendimizi Sınayalım

1. Hemofili hastası bir babayla normal bir annenin çocuklarında hemofili geninin dağılımını gösteriniz. Olası genotip ve fenotip oranlarını bulunuz.

2. Normal bir babayla hemofili bakımından taşıyıcı bir annenin çocuklarında hemofili geninin dağılımını gösteriniz. Olası genotip ve fenotip oranlarını bulunuz.

Y Kromozomuna Bağlı Kalıtım

Y kromozomunun X kromozomuna homolog olmayan bölgelerinde bazı karakterlerle ilgili genler bulunmaktadır. Y kromozomu üzerinde bulunan SRY geni (Y kromozomu üzerinde cinsiyet belirleyen bölge; Sex determining Region on chromosome Y), erkeklerin embriyonik dönemdeki cinsiyete bağlı özelliklerinin gelişimini, özellikle de testis oluşumunu tetiklemektedir. Testislerin oluşumu sonrası salgılanmaya başlayan hormonlar, erkekleri dişilerden ayıran özellikleri belirlediği için, Y kromozomu da erkeklerde cinsiyetin belirlenmesini sağlayan kromozomdur. Ayrıca bu kromozom üzerinde sperm üretimi ve erkek organlarının gelişimi için gereken birçok gen bulunmaktadır. Popülasyonda gonozom olarak Y kromozomu sadece erkeklerde bulunduğundan bu karakterler sadece erkeklerde görülebilir. Bu karakterlere Y kromozomuna bağlı karakterler, bunların kalıtımına da Y kromozomuna bağlı kalıtım denir. Y kromozomuna bağlı kalıtımda dominant ya da resesif özellikli genin taşınması, babanın tüm erkek çocuklarını etkilenmesine karşın, kız çocuklarını etkilemez.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap