Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 82 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Tuna Matbaacılık

Hemofili: X’e bağlı resesif karakterle kalıtılan bir hastalıktır. Hemofili hastası bireylerde kanın pıhtılaşmasını sağlayan bazı faktörlerin hiç olmamasından veya az bulunmasından dolayı kanama durumlarında, pıhtılaşma ya hiç oluşmaz ya da çok geç oluşur. Kanama süresi uzadıkça hayati tehlike artar. Bu hastalık, kan kaybından dolayı ölüme neden olabilir

Bilgi Kutusu

• Hemofili, kanda eksik olan faktörün cinsine ve miktarına göre adlandırılır. Kanda faktör VIII eksik ise hemofili A, faktör IX eksik ise hemofili B adını alır. Toplumda hemofili A tipi daha yaygın olarak görülmektedir.
• Yaralanma hâlinde hemofili hastalarına dışarıdan pıhtılaşmaya yardımcı faktörler verilerek kanama durdurulabilir. Ancak bu uygulama uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Bilgi Kutusu

19. yüzyılda yaşamış olan İngiltere Kraliçesi Victoria (Viktorya), bu hastalığın taşıyıcısı idi. Taşıyıcı olduğu için bu hastalıktan etkilenmemiş ancak oğullarından biri hemofili hastası olmuş, kızlarından bazıları da taşıyıcı olarak hastalığı sonraki nesillere aktarmıştır. Bu hastalık, Kraliçe Victoria’nın soyundan gelen birçok kişiyi etkilemiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap