Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 78 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları Tuna Matbaacılık

Bilgi Kutusu

Bazı türlerde gonozomları heterozigot (XY) olan bireyler dişi, homozigot (XX) olanlar da erkek olmaktadır. Bu durum kuşlar, kelebekler ve bazı balık türlerinde söz konusudur. Karışıklığı önlemek için bu canlılarda gonozomlar X ve Y yerine Z ve W olarak adlandırılmıştır. Buna göre bu canlılarda gonozomları ZZ olan bireyler erkek, ZW olanlar da dişidir.

Eşey kromozomları üzerinde sadece eşeye özgü karakterleri belirleyen genler değil, bazı vücut özelliklerini belirleyen genler de bulunur. Gonozomlar üzerinde bulunan bu genler tarafından belirlenen karakterlerin kalıtımına eşeye bağlı kalıtım, bu karakterlere de eşeye bağlı karakterler denir. Eşeye bağlı kalıtım, Mendel genetiğine uymayan bir model oluşturur.

İnsanda X ve Y kromozomları aynı boyut ve şekilde değildir. Ancak homolog olmamalarına rağmen X ve Y kromozomlarının bazı bölümleri aynı karakterlere ait genler içerir. Bu bölümler X ve Y kromozomlarının homolog olan bölümleri olarak adlandırılır. Diğer bölümleri ise farklı karakterleri kontrol eden genler içerir. Bu bölümlere de homolog olmayan bölümler denir. Eşeye bağlı karakterlerin hangi gonozom üzerinde ve gonozomun hangi bölümünde taşındığı kalıtım şeklini belirlemesi açısından önemlidir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 78 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap