Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 77 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Tuna Matbaacılık

Eşeyin Belirlenmesi ve Eşeye Bağlı Kalıtım

Üremek, canlıların ortak özelliklerinden biridir. Ancak çoğalma şekli canlılar arasında farklılıklar gösterir. Prokaryotlar ve protista âleminin bazı üyeleri basit bir şekilde hücrenin bölünmesi ile çoğalırken daha yüksek yapılı canlılar iki eşey tarafından oluşturulan hücrelerin birleşmesi (döllenme) ile çoğalır. Eşeyli üreme bitkilerin haricinde bir çok canlı türünde görülür. Bazı hayvanlarda ayrı eşeylilik olmayıp dişi ve erkek üreme organları aynı birey üzerinde bulunur Yani yumurta ve sperm aynı birey tarafından üretilir. Solucanların çoğu (yassı-yuvarlak-halkalı, sülük), deniz salyangozları, sümüklü böcek, süngerler ve salyangoz gibi bazı omurgasız hayvanlarda bu durum görülür. Omurgasız hayvanların eklem bacaklılar grubunda yer alan örümcek, akrep ve böceklerde eşeyli üreme gözlenir. Omurgalı hayvan olan balıklar, iki yaşamlılar, sürüngenler, kuşlar ve memeliler de eşeyli üreyen canlılardır. Eşey oluşumunu ve eşeye bağlı karakteristik özelliklerin ortaya çıkmasını sağlayan genler eşey kromozomları üzerinde yer alır. Bu kromozomlara gonozom denir. Sadece vücutla ilgili karakterleri belirleyen genlerin bulunduğu kromozomlara otozom adı verilir. Otozomlar bireyde bulunan gono- zomlar dışındaki diğer bütün kromozomları kapsar. İnsanda ve diğer bazı canlılarda eşey kromozomları X ve Y olarak adlandırılır . Eşey kromozomlarından ilk keşfedilen X kromozomudur. Ardından Y kromozomu da keşfedilmiştir. Erkeklerde bulunan Y kromozomu keşfedilmeden, Y kromozomunun yarım X olduğu düşünülmüş ama yapılan çalışmalar bunun farklı bir kromozom olduğunu ortaya koymuştur. İnsanlarda toplam 46 kromozom bulunur. Bunlardan 44 tanesi otozom, 2 tanesi gonozomdur. Gonozomlar XX ise dişi, XY ise erkek birey oluşur. Aşağıdaki örneği inceleyelim.


Araştırma

X ve Y kromozomlarına sahip olan başka canlılara örnekler bulunuz. Bu örnekleri arkadaşlarınızın bulduğu örnekler ile karşılaştırarak X ve Y’nin bu canlılarda cinsiyet belirlemedeki rolünü tartışınız.

  • Cevap: Kuşlar, kelebekler ve bazı balık türleri X, Y kromozomuna sahip bazı canlılardır. Arkadaşlarımızın örnekleriyle karşılaştırdığımızda bazı türlerde gonozomları heterozigot (XY) olan bireyler dişi, homozigot (XX) olanlar da erkek olmaktadır.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap