Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 76 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Tuna Matbaacılık

Tüm bireylerin olası fenotip ve genotiplerini gösteren bir tablo çizerek bebeklerin hangi anne babaya ait olduğunu belirleyiniz.

Genotiplerden anlaşılacağı gibi K çifti O fenotipli bebeğe sahip olamaz ama A fenotipli bebeğe sahip olabilir. L çifti de A fenotipli bebeğe sahip olamaz ama O fenotipli bebeğe sahip olabilir. Bu durumda 1. bebek L çiftine; 2. bebek de K çiftine ait olabilir.
4. a) Kedilerde kısa kıllılıktan sorumlu alel (K) baskın, uzun kıllılıktan sorumlu alel (k) çekiniktir. Genotipi bilinmeyen kısa kıllı bir kedinin, bu özellik açısından homozigot mu heterozigot mu olduğunu anlamak için ne yapmak gerekir?

Çözüm

a) Genotipi bilinmeyen kısa kıllara sahip kediyi uzun kıllara sahip bir kedi ile çapraz- lamak gerekir.
b) Çaprazlama sonunda meydana gelen yavruların hepsi kısa kıllı ise genotipi araştırılan bireyin genotipi nedir?

Çözüm 

Eğer tüm yavru kediler kısa kıllı ise genotipi araştırılan kedi homozigottur (KK) c) Eğer oluşan yavruların bazıları uzun kıllı ise genotipi araştırılan bireyin genotipi nedir?

Çözüm

Uzun kıl yapısına sahip yavru kedi oluşması, çekinik alellerden bir tanesinin kısa kıllı ebeveynden geldiğini ve kısa kıllı ebeveynin heterozigot genotipe (Kk genotipine) sahip olduğunu gösterir.

KK: Kırmızı kıl rengi, BB: Beyaz kıl rengi ve KB: Demir kılı rengini temsil etsin.

5. Sığırlarda kırmızı ve beyaz kıl renkleri arasında dominantlık ve resesiflik yoktur yani eş baskınlık vardır. Heterozigot bireyler demir kırı renklidir. Kırmızı renkli bir sığır ile demir kırı bir sığır çaprazlanıyor. Genotip ve fenotip oranları ne olur (Kırmızı kıl rengi K, beyaz kıl rengi için B harflerini kullanalım.)?

  • CevapBu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 76 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap