Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 74 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları Tuna Matbaacılık

A, B, AB ve O kan gruplarının yanında bir de yine alyuvarların hücre zarında rhesus (resus) adlı bir antijenin bulunup bulunmamasına bağlı olarak belirlenen Rh+ veya Rh- kan grupları vardır. Bu iki sistemin birleşimiyle insanlarda 8 farklı kan grubu görülebilmektedir. Bir insanın kan grubu belirtilirken her iki sistem de kullanılır: A Rh+ veya A Rh- gibi. Kan grubunu belirleyen A ve B genleri, kanda bulunan alyuvarların hücre zarında hangi antijenin, serumda ise hangi antikorun bulunacağını belirler. Örneğin A kan grubunda alyuvarların hücre zarında A antijeni, serumdaysa anti-B antikoru bulunur. B kan grubunda alyuvarların hücre zarında B antijeni, serumdaysa anti-A antikoru bulunur. AB kan grubunda alyuvarda hem A hem B antijeni bulunur, plazmada ise antikor bulunmaz. O kan grubunda hiç antijen bulunmazken plazmasında hem anti-A hem de anti-B antikoru bulunur. Antijen, farklı tipte bir kanın karışması durumunda bağışıklık sisteminin antikor sentezlemesine ve bu antikorların yabancı alyuvarları çökeltmesine neden olan bir maddedir. Kan gruplarına göre kanda antijen ve antikor bulunma durumu aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Tabloyu inceleyiniz. Kan nakillerinde insanların kan gruplarına bakılır. Aksi durumda yabancı alyuvarlar parçalanır. Bunun sonucunda parçalanan alyuvarlar çökelerek pıhtı oluşturur ve damarların tıkanmasına neden olur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 74 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap