Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 68 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Tuna Matbaacılık

Yukarıda görüldüğü gibi bağlı genler homolog kromozomların ayrılması sırasında birbirinden ayrılmadan, aynı gamete gittikleri için bağımsız genlere göre daha az çeşit gamet oluşur. Bağlı genlerde parça değişimi varsa oluşabilecek gamet çeşidi bağımsız genlerde olduğu gibi 2n formülü ile hesaplanır. Eğer parça değişimi yoksa genleri bağlı olan karakterler, tek bir karakter gibi değerlendirilerek heterotrof karakter sayısı tespit edip 2n formülü uygulanır.


Araştırma

Mayozun kritik bir evresi olan anafaz I sırasında gerçekleşen bağımsız dağılım sonucu gamet çeşitliliği oluşmaktadır. Çoğu kaynakta çeşitliliğin nedeni olarak sadece parça değişimden söz edilir. Mayozun metafaz I evresinde anadan ve babadan gelen homolog kromozomlar ekvatoryal düzlemde birbirinden bağımsız olarak rastgele dizilir. Metafaz I evresinde ekvatoryal düzlemde gerçekleşen bu olay, anafaz I evresinde homolog kromozomların birbirinden rastgele ayrılmasına temel oluşturur. Dolayısıyla anafaz I evresinde meydana gelen bağımsız dağılım nedeniyle oluşacak gamette, organizmanın anasal ve babasal kaynaklı kromozomlarının birbirine karışması gerçekleşir ki bu olay genetik çeşitliliğin temelini oluşturur. Oysa çoğu kaynak çeşitlilik için temel olay parça değişimidir diye anlatır. Bu konunun yeterince anlaşılamaması hem görsel materyalin eksik olmasından hem de kaynak kitapların bu konuya yeterli vurgu yapmamalarından kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle genetik çeşitlilikte bağımsız dağılımın rolünün daha iyi anlaşılması için araştırma yapınız ve bir model tasarlayınız. Modelinizin tasarımını planladıktan sonra öğretmeninize onaylatıp tasarımlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Eşeyli üreyen canlılarda çeşitliliğe yol açan en önemli olay mayoz bölünme ve sonrasında meydana gelen döllenmedir. Mayoz bölünme esnasında meydana gelen bağımsız dağılım ve krossing-over sayesinde, aynı ebeveynden çok farklı varyasyonlarla gamet oluşma olasılığı ortaya çıkar. Ancak öğrenciler, mayoz bölünme sonucu oluşan çeşitliliği sadece krossing over ile açıklamaya çalışmakta, bağımsız dağılım ve sonrasında döllenmenin bu olgu üzerindeki etkisine değinmemektedirler. Bu çalışmada, genetik çeşitlilikte bağımsız dağılımın rolü ve öneminin anlaşılması için, kartonlardan oluşturulmuş bir modelle konu anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın temel maksadı bağımsız dağılımın rolünün kavratılması olduğu için, krossing over ve döllenmenin çeşitlilikteki rolü bu modelde ele alınmamıştır. Bu sayede hem genetik çeşitliliğin temel nedeni hem de Mendel Yasası daha kolay anlaşılır olacağı düşünülmektedir.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap