Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 63 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 63 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 63 Cevapları Tuna Matbaacılık

Genetik çaprazlamaları göstermek için Punnett karesi de kullanılır. Punnett karesi ile oluşma ihtimali olan gametler, gametlerin birleşmesi sonucu oluşacak bireylerin genotip ve fenotipleri kolaylıkla gösterilebilir. Punnett karesi, ilk olarak Reginald C. Punnett (Rejinıld C. Panet)  tarafından önerildiği için bu adla anılmaktadır. Bu yöntemde dişi ve erkek bireylerin oluşturacağı olası gamet kadar satır ve sütun oluşturulur. Dişi bireyin gametleri sütunların başına (her bir gamet bir sütuna denk gelecek şekilde), erkek bireyin gametleri de satırların başına aynı şekilde yazılır. Ardından erkek ve dişi gametlerin birleşmesiyle oluşan genotip, bu gametlerin bulunduğu satır ve sütunun kesiştiği kutucuğa yazılır. Punnett karesiyle gametlerin bütün birleşme olasılıkları, bütün olası genotipler ve bunlardan yola çıkılarak olası fenotipler kolayca görülebilmektedir.
Punnett karesinin yararı, ileride göreceğimiz gibi özellikle iki veya daha fazla karakterin kullanıldığı daha karmaşık çaprazlamalarda anlaşılacaktır

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap