Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 62 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları Tuna Matbaacılık

Kalıtım molekülünde bulunan alellerin tümü canlının genotipini oluşturur. Bu genetik yapıya bağlı olarak canlının dış görünümünde ortaya çıkan özelliklere ise fenotip denir

Bilgi Kutusu

Heterozigot bireylerin genotipleri belirtilirken dominant karakter resesif karakterden önce yazılır. Örneğin Dd gibi.

Tek bir karakter bakımından birbirinden farklı ve homozigot olan bireylerin çaprazlanmasıyla elde edilen F1 dölü, ebeveynlerinden farklı olarak melez (hibrit) canlılardır. F1 dölünde elde edilen ve tek bir karakter bakımından heterozigot olan bireylerin çaprazlanmasına monohibrit çaprazlama denir. Mendel, F1 dölünde elde ettiği bitkileri kendi aralarında çaprazladı. Bu çaprazlamalarla F2 dölünü elde etti. Bu şekilde bir bitkinin kendi kendini döllemesine kendileşme denir. Mendel, F2 dölünde elde ettiği sonuçları birbirine oranladı ve “üçte bir” sonucuna ulaştı. Aşağıda bu çaprazlamayı görebilirsiniz

Mendel, tohum şeklini baz alarak yaptığı monohibrit çaprazlamaları bezelye bitkisinin diğer 6 karakterini teker teker ele alarak tekrarladı ve hep aynı sonucu (3’e 1 oranını) elde etti. F1 dölünde atalardan sadece birinin sahip olduğu karakteri görebiliyordu. Diğer atanın yavrulara yaptığı katkıyı F1 dölünde göremiyordu. Ancak atalardan birinin F1 dölünde gizli kalmış karakterlerinin F2 dölünde tekrar ortaya çıktığını belirledi. Mendel yaptığı her monohibrit çaprazlamasının sonunda F2 dölünde elde ettiği bütün bireyleri saydı. Her defasında benzer oranları elde ediyordu ve ilk çaprazlamada kullanılan resesif özelliğe sahip atanın özelliğinin F2 de ortaya çıktığını gördü. Bunun nedeni, F1 dölünde baskılanan resesif karakterlerin F2 dölünde bir araya gelme şansına sahip olmasıdır. Ancak Mendel, bu bireylerin dominant özelliğe sahip bireylerden sayıca daha az olduğunu gözlemledi. Fenotip olarak da iki çeşit birey gözlemliyordu. Dominant özelliği taşıyan bireyler 3/4, resesif özelliği taşıyan bireyler de 1/4 oranında oluyordu. Bu da 3/1 (düzgün, buruşuk) olarak kolayca gösterilebilir.

Monohibrit çaprazlamaları sonucunda Mendel, gamet oluşumu sırasında her bir bireydeki gen çiftlerinin birbirinden ayrıldığını, bu genlerin gametlere rastgele dağıldığını ve her gametin bu gen çiftlerinden sadece birini aldığını ileri sürmüştür. Bu da Mendel’in ayrılma (segregasyon) ilkesi olarak bilinir. Birey homozigot ise oluşan tüm gametler aynı çeşit aleli alır. Birey heterozigot ise her gamet, %50 (1/2) ihtimalle alellerden birini alır. Gamet oluşurken birbirinden ayrılan gen çiftleri döllenme (gametlerin birleşmesi) ile yeniden bir araya gelir ve bireyin genotipini oluşturur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna  Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap