Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 49 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Tuna Matbaacılık

1. ÜNİTE DEĞERLENDİRME SORULARI

A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Şekli inceleyerek aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a. Hücre mitozun hangi evresini geçirmektedir?

Neden?

  • Cevap: Hücre mitozun anafaz evresindedir. Çünkü kardeş kromatitler birbirlerinden ayrılarak hücrenin kutuplarına doğru hareket etmiş. Böylece her kutba haploit sayıda kromozom ulaşmış.

b. Şekilde verilen hücre, hayvan hücresi mi yoksa bitki hücresi midir?

Neden?

  • Cevap: Şekilde verilen hücre hayvan hücresidir. Çünkü bitki hücresinde anafaz evresinde sonra hücrenin orta kısmında ara plak oluşur ve bu ara plak büyüyerek hücre çeperine ulaşır. Daha sonra bu plaktan hücre zarı ve hücre duvarı oluşarak iki yavru hücre meydana gelir. Hayvan hücresinde sitoplazma bölünmesinde hücre orta kısmından boğumlanarak birbirinin tamamen aynı iki hücre meydana getirir.

c. Sitokinez sonucunda oluşan yavru hücrelerin her birinde kaçar kromozom bulunur?

Neden?

  • Cevap: Yavru hücrelerin her biri n kromozoma sahiptir. Çünkü bitki hücrelerinde sitokinez, hayvan hücrelerinde olduğu gibi boğumlanarak değil; hücrenin ekvator bölgesinde hücre plağı (orta lamel) oluşmasıyla gerçekleşir. Hücre plağının oluşması, Golgi cisimciğinden ayrılan ve pektin taşıyan keseciklerin ekvator bölgesinde birikmesiyle ve sitoplazmadaki bazı proteinlerin etkisi ile başlar. Bu keseciklerin sayısının artıp birbiriyle kaynaşması sonucunda hücre plağı oluşumu tamamlanır ve hücre ikiye bölünür.

2- Colchicine (Kolşisin) adı verilen kimyasal madde sentrozomların iğ ipliklerini oluşturmasını engeller. Mitoz hazırlığındaki bir hücreye yüksek dozda colchicine verilmesi durumunda nasıl bir sonuç ortaya çıkar? Açıklayınız.

  • Cevap: Hücre patlar ve canlı hücreyse ölür; çünkü mitoz bölünmenin amacı yeni hücreler meydana getirmektir. Eğer iğ ipliklerinin oluşumunu engellersek mitoz bölünme gerçekleşmez.

3- Aşağıda mitoz geçiren bir hücrenin bazı evreleri karışık olarak verilmiştir. Bu evrelerin isimlerini şekillerin altındaki noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap