Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 45 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Tuna Matbaacılık

2. EŞEYLİ ÜREME
Mayoz sonucu oluşan erkek ve dişi gametlerin (üreme hücreleri) birleşerek, yeni bir canlı meydana getirmesine eşeyli üreme denir. Eşeyli üreyen canlılarda mayoz ile haploit kromozomlu hücreler oluşur. Bu hücreler farklılaşarak gametlere dönüşür. Dişi gamet çoğunlukla daha büyük ve hareketsizken, erkek gamet çoğunlukla daha küçük ve hareketlidir. Erkek ve dişi gametlerin çekirdeklerinin birleşmesine döllenme denir. Döllenme sonucu oluşan hücreye zigot adı verilir. Döllenme sonucu oluşan zigot defalarca mitoz bölünme geçirerek embriyo denilen canlı taslağını oluşturur. Embriyo da gelişimini tamamlayarak yavru canlıyı meydana getirir

Eşeyli üreme; halkalı solucanlar, yumuşakçalar, eklem bacaklılar ve derisi dikenliler gibi omurgasız hayvanlarda ve omurgalı hayvanların (balıklar, kurbağalar, sürüngenler, kuşlar ve memeliler) tümünde görülür. Bazı canlılarda hem dişi hem de erkek üreme hücresini üreten organlar aynı bireyde bulunduğundan yani erselik (hermafrodit) canlılarda eşey ayrımı yoktur. Bu özellik tenya, toprak solucanı gibi omurgasız hayvanlarda ve bezelye, zambak, gül gibi tam çiçek bulunduran bitkilerde görülür.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap