Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 41 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 41 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 41 Cevapları Tuna Matbaacılık

Profaz I

Mayozun en uzun ve karmaşık aşamasıdır. Mitozun profaz evresine göre daha uzun sürer ve bu evreye özgü olarak parça değişimi, tetrat oluşumu ve sinapsis olayları görülür. Hücre çekirdeğinin yakınında yer alan sentriyoller kutuplara doğru çekilir ve aralarında iğ iplikleri oluşur. Mitozda olduğu gibi profaz I’in sonunda çekirdekçik kaybolur ve çekirdek zarı parçalanır. Kromozomlar kinetekorlarından iğ ipliklerine tutunur.

Metafaz I

Tetrat durumundaki homolog kromozomlar hücrenin ekvator bölgesinde çiftler hâlinde sıralı olarak dizilir. Bu evrede kromozomların kineto- korlarına, iğ ipliklerinin bağlanıp bağlanmadığı kontrol edilir.

Anafaz I

Homolog kromozom çiftleri iğ ipliklerinin kısalmasıyla kutuplara doğru çekilir. Bu şekilde homolog kromozomların ayrılması ve oluşacak hücrelerde kromozom sayısının yarıya inmesi sağlanır. Bu evrede kromozomların kutuplara rastgele dağılımı, parça değişiminin yanı sıra kalıtsal çeşitliliğe neden olan diğer bir olaydır.

Telofaz I ve Sitokinez I

Kromozomlar kutuplara ulaştığında her kutupta bir kromozom takımı yer alır. Her bir kromozom iki kromatitlidir. Kromozomların etrafında çekirdek zarı oluşur. İğ iplikleri kaybolur. Hayvan hücrelerinde hücre zarının boğumlanması, bitki hücrelerinde orta lamelin oluşması ile mitozda olduğu gibi sitokinez gerçekleşir. Telofazın sonunda haploit iki adet hücre oluşmuş olur. Mayoz I sona ermiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap