Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 36 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 36 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 36 Cevapları Tuna Matbaacılık

Soğanla Üreme: Soğan, sümbül, lale, sarımsak gibi bitkiler, yassı gövdelerinden genetik yapıları aynı olan yavru bitkiler oluşturur. Bu yöntemle çiftçiler sonbaharda ektikleri soğanları ilkbaharda yaprakları henüz yeşilken topraktan özenle çıkartırlar. Ana soğanın çevresinde oluşmuş yavru soğanları dikkatlice ayırırlar. Ayrılan soğanlar ekim mevsiminde dikilir ve böylece ürün oluşturulur.

Doku kültürü tekniği ile üreme: Bitkilerin vejetatif üreme özelliğinden yararlanılarak doku kültürü yöntemiyle yeni bitkiler çoğaltılabilmektedir. Nesli tehlike altında olan bitki türlerinin korunması, üretilmesi zor olan türlerin çoğaltılması, ticari önemi olan bitkilerin çok sayıda ve standart olarak elde edilmesi gibi amaçlarla doku kültürü yöntemi uygulanmaktadır. Doku kültürü, kontrollü olarak steril şartlarda ve yapay bir besi ortamında bitkinin hücre, doku veya organ gibi gövde parçalarından yeni doku, bitki ya da bitkisel ürünlerin elde edilmesidir

Doku kültürü tekniğiyle istenen özelliğe sahip bitkilerin yüzlerce hatta binlerce kopyası oluşturulabilir. Bir çeşit klonlama olan bu teknikten mısır, buğday, pirinç, soya fasulyesi gibi bitkilerin ıslah çalışmalarında faydalanılmaktadır. Ayrıca melez orkide, manolya, gül, zambak gibi değerli süs bitkilerinin hızlı çoğaltılmasında da doku kültürü yöntemleri kullanılmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap