Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 29 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Tuna Matbaacılık

Bakterilerin ikiye bölünerek hızlı bir şekilde çoğalması insan sağlığını etkileyebilir. Uygun ortam şartlarında yani yeterli besin, sıcaklık ve uygun pH değerleri altında tek bir bakteriden 15 saat içerisinde bir milyon bakteri üreyebilir. Bu bakterilerin başlangıç sayısı ne kadar fazla ise belirli bir sayıya ulaşma süresi o denli kısalır. Örneğin gıda zehirlenmelerinde kişinin çok kısa sürede bakterilerden etkilenmesi bu nedenledir.

Bilgi Kutusu

Bakteri kaynaklı hastalıkların en yaygın görülenlerinden biri Salmonella cinsi bakterilerin neden olduğu tifodur. Salmonella az pişmiş ya da çiğ yumurta, tavuk, et ve pastörize olmayan yiyeceklerde hızla çoğalır. Bu durumdaki gıdaların tüketilmesi veya temas ile bu bakteriler insana kolayca bulaşır. Salmonella bakterilerinin kişiye bulaşmasından sonra 6-72 saat içinde ishal, ateş ve karında kramp gelişebilir. Hastalık çoğunlukla 4-7 gün sürer ve hastaların çoğu tedavisiz iyileşir. Ancak bazı kişilerde hastalık, hastaneye yatırılmayı ve antibiyotik kullanmayı gerektirebilecek kadar ağır olabilir. Bu hastalıklardan korunmak için en iyi yol, gıda ürünlerini az pişmiş ya da çiğ tüketmemek; mutfak tezgâhını, yiyecek hazırlanan kapları ve elleri iyice yıkamaktır.

Tomurcuklanma: Tomurcuklanma, maya mantarlarında (bira mayaları gibi) bazı omurgasız hayvanlarda  (hidraların polipleri, mercanlar gibi) ve bazı çiçeksiz bitkilerde (ciğer otu gibi) görülür. Tomurcuklanma, ana canlı üzerinde mitozla oluşan küçük bir çıkıntının (tomurcuk) büyüyerek bir birey hâline gelmesidir. Oluşan bu yeni bireyler, anadan ayrılıp bağımsız yaşayabileceği gibi birlikte koloni hâlinde de yaşayabilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 29 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap