Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 20 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları Tuna Matbaacılık

ETKİNLİK

SOĞAN KÖK UÇLARINDAKİ HÜCRELERDE MİTOZUN EVRELERİ

Araç Gereçler: kuru soğan (1 adet), aseto karmin boyası, makas, penset, damlalık, lam ve lamel, ışık mikroskobu, ispirto ocağı, bardak, su, maşa.

Amaç: Laboratuvar ortamında soğanın kök ucu hücrelerinde mitozun farklı evrelerini gözlemlemek

Ön Hazırlık: Su dolu bardağa orta büyüklükte bir kuru soğanı kök bölgesi suyun içinde kalacak şekilde koyunuz. Düzeneği bir hafta boyunca ılık bir ortamda bekletiniz.

İşlem Basamakları

1- Soğan kökünün bir tanesinin uç kısmından 5-8 mm uzunluğunda bir parçayı makasla kesiniz.
2- Kesmiş olduğunuz bu parçayı temiz bir mikroskop lamı üzerine penset ile yerleştiriniz ve üzerine 2-3 damla karmin boyası damlatınız.
3- Lamı, ispirto ocağı üzerinde maşayla tutarak bir dakika kadar ısıtınız. Kökün tamamen kurumasına izin vermeyiniz. Lameli, kök ucunu ortalayacak şekilde lamın üzerine yerleştiriniz.
4- Düz bir zemine lamınızı koyup başparmağınızla lamelin üzerinden hafifçe bastırınız ve kök ucunu eziniz. Fazla bastırmamaya özen gösteriniz. Aksi hâlde lam ve lameliniz kayabilir veya kırılabilir.
5- Hazırladığınız lamı ışık mikroskobuna yerleştiriniz. İlk önce 10x objektifini kullanarak görüntüyü ayarlayınız. Daha sonra 40x objektifiyle hücreleri daha detaylı inceleyiniz.
6- Farklı evrelerdeki hücreleri gözlemlemeye çalışınız.

Sonuçları Değerlendirelim

1- Mitozun hangi evrelerini gözlemlediniz? Şekillerini çiziniz.

  • Cevap: İnterfaz, telofaz, metafaz, profaz, anafaz ve sitokinez evreleri gözlemlendi.

2- Soğan kök uçları neden mitozu incelemek için en uygun bölgelerdir? Sizce bitkinin başka hangi bölümleri mitozu incelemek için uygun olabilir?

  • Cevap: Çünkü hücre zarı çok incedir ve görüntüleme sadece buradan alınır.

3- Kanser hücreleri hızlı ve kontrolsüz bölünen hücrelerdir. Sizce bir doku incelendiğinde bölünmekte olan hücre sayısına bakılarak o dokunun kanserli olup olmadığı hakkında bir tahminde bulunulabilir mi?

  • Cevap: Evet bir tahminde bulunulabilir. Eğer ki normal hücre bölünme hızından daha hızlı ve agresif bir şekilde artış varsa kanser hücresi olabileceğini düşünebiliriz.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap