Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 177 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 177 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 177 Cevapları Tuna Matbaacılık

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİN KORUNMASINA YÖNELİK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Doğal dengenin korunması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi açısından son derece önemli olan biyolojik çeşitliliğin mutlaka korunması gerekmektedir. Biyolojik çeşitliliğin her bir üyesi paha biçilmez genetik mirasa sahiptir ve doğal ekosistemlerin sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir.

Dünya tarihi boyunca türlerin tek tek veya toplu olarak yok olduğu bilinmektedir. Ancak son yıllarda çevre sorunlarındaki artışa paralel olarak türlerin yok olma hızı, doğal kabul edilen sınırların oldukça üstüne çıkmıştır. Soyu tükenen her canlı türü biyoçeşitlilik açısından yeri doldurulamayacak bir kayıptır. Bu olgu karşısında ülkeler, dünyanın ortak zenginliği olan biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla çeşitli uluslararası sözleşmeler imzalamışlardır. Ayrıca bu sözleşmeler çerçevesinde ulusal düzeyde yasal düzenlemeler getirilmektedir.

Biyolojik çeşitliliği korumak için yerinde (insitu) ve doğal yaşam alanı dışında (exsitu) koruma yaklaşımları izlenmektedir. Yerinde koruma, türlerin doğal yaşam alanlarında korunmalarını amaçlar. Millî parklar, tabiatı koruma alanları, doğal sit alanları, yaban hayatı geliştirme sahaları vb. yerinde koruma için belirlenmiş yerlerdir. Biyolojik çeşitliliğin doğal yaşam alanı dışında korunması, yerinde korumayı tamamlayıcı bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Hayvanat bahçeleri, botanik bahçeleri, gen bankası, tohum bankası vb. yerlerin oluşturulması çeşitliliği doğal yaşam alanı dışında koruma çalışmalarına örnektir. Biyolojik çeşitliliğin korunmasında yerinde ve yeri dışında koruma kadar önemli bir diğer nokta da “sürdürülebilir kullanım” yaklaşımlarının toplumun bütün kesimlerine benimsetilmesidir. Sürdürülebilir kullanım, doğal kaynakların kendini yenileme kapasitesi dikkate alınarak kullanma ve koruma dengesinin kurulmasıdır. Bu çerçevede biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik alınabilecek bazı önlemleri sıralayalım:

• Biyolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımı konusunda başta yerel halk olmak üzere toplum bilinçlendirilmeli.
• Çocukların erken yaşlardan itibaren biyolojik çeşitliliğin önemi ve korunmasıyla ilgili bilinçlenmeleri amacıyla eğitim materyalleri ve eğitim programları hazırlanmalı.
• Bu konuda gönüllü çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarına üye olunarak destek verilmeli. Ayrıca bu kuruluşların çalışmalarının medya kuruluşlarında yer alması sağlanarak halkın bilinçlendirilmesine katkı sunulmalı.
• Çayır, mera ve yaylalarda aşırı otlatma önlenmeli.
• Özellikle endemik türlerin yurt dışına çıkarılması, kaçak avlanma faaliyetleri yasal ve teknik önlemlerle engellenmeli.
• Tarla açma ve plansız yapılaşma nedenleriyle ormanların ve diğer doğal yaşam alanlarının yok edilmesi önlenmeli. Bunun için yasal düzenlemeler ve gerekli kontroller yapılmalı.
• Millî parklar, tabiatı koruma alanları, doğal sit alanları, yaban hayatı geliştirme sahaları, özel çevre koruma bölgeleri, gen ve tohum bankaları, botanik bahçeleri vb. yerler oluşturulmalı.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 177 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap