Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 171 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları Tuna Matbaacılık

İnsanlar, başta gıda ve giyim olmak üzere ihtiyaçlarının çoğunu biyolojik çeşitliliğin birer unsuru olan diğer canlılardan karşılamaktadır. Günümüzde tarım ve hayvancılık sektöründe üretilmekte olan tüm bitkilerin, hayvanların ve mantarların temeli, doğada bulunan yabani akrabalarına dayanır. Ayrıca birçok sanayinin ham maddesi de canlıların ürünlerinden elde edilmektedir. Bilimsel araştırmaların önemli bir kısmını, doğadaki canlı türlerinden besin, giyim, ilaç ve benzeri ürünleri elde etmek ve geliştirmek için yapılan çalışmalar oluşturmaktadır.


Araştırma

Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından zengin olmasını sağlayan faktörlerin neler olduğunu araştırınız

  • Cevap: Ülkemiz, 11.000’in üzerinde bitki türü, 19.000 civarında omurgasız türü, 1.500’ün üzerinde omurgalı türü, 2 büyük kuş göç yolu, ilan edilen deniz koruma alanımız 1,444,293 hektar, korunan kıyı uzunluğumuz 1865 km olmak üzere, toplam alanı 5,9 milyon hektara tekabül eden 2.783 korunan alan, 34 milli park ve 81 tabiat parkı ile zengin bir ekosistem ve doğal habitat çeşitliliğini haiz bir ülkedir. Bunu sağlayan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Ülkemizde farklı iklim tiplerinin görülmesi,
Farklı türden su kaynaklarına sahip olması (deniz, göl,  akarsu, ırmak gibi),
Toprak tipi olarak çeşitlilik göstermesi,
Her bölgede bulunan yükselti değerlerinin farklı olması,
Büyük kanyonlara, farklı tipte mağaralara sahip olması,
Buzul dönemindeki olumsuz iklim koşullarından az etkilenmiş olması,
Üç kıtanın birleştiği noktada yer alması.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 171 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap