Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 164 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları Tuna Matbaacılık

Bilinçli tüketici olun. TV, gazete ya da İnternet’te çıkan reklamların çekim gücüne kapılarak her şeyi satın almayın. İhtiyacınızı iyi tespit edin. Örneğin reklamı yapılan ve çeşitli kimyasallarla üretilmiş olan hiçbir patates cipsi ya da mısır gevreği, evde kendi kendinize pişirdiğiniz doğal patates cipsinden ya da mısır patlağından daha sağlıklı değildir. Sıvı gıdalarda pet ve naylon şişe yerine camı tercih edin. Pet, naylon ve strafordan yapılma ambalajlarla muhafaza edilen gıdaları almamaya özen gösterin. Bunlar doğada binlerce yıl çöp olarak kalmaya mahkûmdur. Markete kendi filenizle ya da kumaş torbanızla gidin ve satıcıların aşırı naylon ambalaj kullanmasını engelleyin. Belediye yetkililerini mektup, dilekçe, e-posta yazmak gibi çeşitli yöntemlerle geri dönüşümlü atık toplayıp değerlendirmeye yönlendirin.


ARAŞTIRMA

Aşağıda bir çalışma örneği verilmiştir. Bu çalışma için hangi disiplinlerin bir arada çalışması gerektiğini araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşarak tartışınız.

İstanbul-Ankara otoyolu üzerinde bulunan dinlenme tesislerinin gürültüden etkilenme dereceleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı gürültü kaynağı olan yol ile dinlenme tesisi arasındaki mesafenin ve kot farkının gürültü değişimine etkisinin olup olmadığının ortaya konmasıdır. Bu amaca yönelik olarak otoban üzerinde bulunan 12 dinlenme tesisinin giriş, orta ve çıkış bölümlerinde; yol kenarından, itibaren 15, 30, 45 ve 60. metrelerde gürültü ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen gürültü değerleri istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Sonuç olarak kaynağı trafik olan otoban gürültüsünün yoldan uzaklaştıkça azaldığı, yoldan daha aşağı kotta yer alan tesislerin gürültüden daha az, yoldan yukarıda bulunan tesislerin ise daha çok etkilendiği görülmüştür.

  • Cevap: Bu projenin başarılı olabilmesi için öncelikle dinlenme tesisinin yolda olabildiğince uzak eğer mümkün ise yolun daha aşağısındaki bir kotta yer alması gerekmektedir. Bu iki disiplin bir arada çalıştığında gürültü kirliliğinde uzak bir dinlenme tesisi elde etmiş oluruz. Araştırma sonuçlarımı arkadaşlarımın sonuçlarıyla karşılaştırdığımda, bazı arkadaşların benim tam tersime dinlenme tesisinin eğer yukarı kotta yer alırsa daha az gürültü kirliliğinden etkileneceğini öne sürdü. Ancak bunu aramızda yaptığımız ufak bir beyin fırtınası ile çözüme kavuşturup, temelde gerekli olan iki disiplinin yola uzaklık ve aşağı kotta olması gerektiği konusunda hemfikre vardık.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap