Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 163 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları Tuna Matbaacılık

Çevre kirliliğine etki eden birçok faktör vardır fakat bunlardan en etkilisi insanoğludur. İnsanoğlu ilk çağlardan beri çevreyi etkilemiştir. İlk zamanlarda bu etki çok zararlı olmamış ve doğa, kendi doğal döngüsü içerisinde bu değişiklikleri bertaraf edebilmiştir. Ancak günümüzde hızlı nüfus artışının çevreye olumsuz etkileri net olarak görülmektedir. Gelişen teknoloji ve sanayinin de bu etkilere eklenmesiyle doğanın kendi döngüsünü koruması neredeyse imkânsız bir hâl almıştır.

Çevre kirliliği sorununu çözmek ve kirlenmiş alanların ekolojik dengesini yeniden sağlamak için doğadaki işleyiş gözlemlenerek biyolojik çözümler geliştirilmektedir. Peki, sadece bu sorunları çözmek için biyoloji bilimi yeterli midir? Çevre kirliliği ile ilgili bir kanun çıkartılması gerektiğinde hukuk, çevre düzenlemesi ile ilgili bir sorun olduğunda mimarlık, sağlıkla ilgili bir problem olduğunda tıp, çevre kirliliğini önlemek için bir proje tasarlanması gerektiğinde mühendislik, su veya toprak analizi gerektiğinde kimya gibi birçok disiplin biyoloji bilimiyle bir arada çalışır.

Okuma Metni

Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Yapacak çok şey var. Ama en önemlisi “yeni bir insan” olmak… Yeni bir insan olmak düşüncede, tavır alışta, davranışta ve yaşam biçiminde değişimi gerektiriyor. Tüketen, daha çok kazanmak isteyen değil; üreten, paylaşan ve yaşatan olmak gerekiyor. Büyük kentlerde, ormanlarda, bozkır ve dağlarda, göl ve akarsularda kirliliğe engel olmak için her insanın yapabileceği çok şey var. Basit gibi görünen ama işlevi büyük olan şeyler. Öncelikle çevre hakları konusundaki yasaları iyi bilmek, en azından sağlıklı çevrenin bir “insan hakkı” olduğunu bilmek gerekiyor. Çevre konusunda aktif ve olumlu çalışmalarını izlediğiniz sivil toplum örgütlerine destek verin, üye olun.

Nobel Ödüllü Alman yazar Hermann Hesse (Herman Hesı) “Ağaçlar konuşur.” diyor. “Ağaçlar kutsal varlıklardır. Onlarla konuşmayı, onları işitmeyi bilen gerçeği yakalar.” Ağaç dikin. Bulduğunuz her fırsatta ağaç dikin. Ağaçlar, bize yalnızca ambalaj malzemesi, tuvalet kâğıdı, çocuk bezi ve mobilya sağlamaz. Bunlar bizim tüketim çılgınlığımızın ürünleri. Ağaçların önemi soluduğumuz oksijeni üretmelerinden kaynaklanıyor. Yeryüzünde yeşil bitkilerden başka oksijen üreten hiçbir şey yok. Aile ya da arkadaş ortamında veya mahallenizde kendi çevre grubunuzu kurun. Yaşadığınız ortamı daha da yaşanır kılmak ve doğal zenginliği çoğaltmak için projeler geliştirin.
Enerji tasarrufu yapın. Bu, hem sizin hem ülkemizin hem de tüm dünyanın ekonomisi ve geleceği açısından önemli.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 163 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap