Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 161 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Tuna Matbaacılık

Uluabat Gölü Projesi: Birçok canlıyı barındıran Uluabat Gölü; kirlilik, hatalı toprak kullanımı, aşırı erozyon gibi nedenlerle meydana gelen sediment taşınması tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu proje kapsamında kirliliğin önlenmesine, yaban hayatının zenginleştirilmesine ve doğal kaynakların verimli kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Konya Kapalı Havzası Projesi: Yanlış uygulamalar nedeniyle havzada ciddi su sıkıntıları yaşanmıştır. Suyun doğal akış yönünün değiştirilmesi, yanlış sulama yöntemleri ve yer altı suyunun kontrolsüz kullanımı sulak alanların kurumasına yol açmıştır. Bu proje kapsamında kısıtlı olan havza su kaynaklarını verimli kullanma çalışmaları yapılmıştır.

Meşe Projesi: Erozyonu önlemek için yapılmıştır. 1998-2004 yılları arasında 640 milyon tohum ekilerek dünyanın en büyük projelerinden biri olmuştur.
Kuşadası Bölgesel Katı Atık Yönetimi Projesi: Proje alanı, 143.000 nüfusa sahip Kuşadası, Söke belediyeleri ile Davutlar ve Güzelçamlı mahallelerinin içinde olduğu Aydın ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır

Söz konusu proje, Kuşadası ve yakınlarında bulunan belediyelerdeki çevre ve yer altı suyu kirliliğinin azaltılması, bu belediyeler için katı atık yönetimi sistemi kurularak yeniden kullanımın ve geri dönüşümün artırılması amacıyla tasarlanmıştır. Bu projenin hedefine ulaşmasında aşağıdaki hususlar etkili olmuştur:

• Sızıntı suyu arıtma tesisinin, gaz toplama ve alevleme sistemine sahip yeni bir katı atık depolama alanının ve pilot gübre üretim tesisinin kurulması
• Geri dönüşüm amacıyla atık toplama merkezlerinin kurulması
• Eski çöp toplama alanlarında iyileştirme çalışmalarının yapılması
• Katı atık sahası, toplama, kompostlama ekipmanı ve çöp konteyneri tedarik edilmesi

Projenin tamamlanmasıyla ve katı atık alanının, geri dönüşüm amaçlı atık toplama merkezlerinin faaliyete açılması ve tedarik edilen araç gereçlerin kullanılması ile birlikte aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:
• Mevcut çöp toplama alanlarının neden olduğu yer altı suyu, toprak ve hava kirliliği azalmıştır.
• Sağlığı tehdit eden riskler ve kötü koku, böcek, kemirgen, yangın, mevcut atık sahalarından etrafa dağılan çöpler gibi olumsuz etkiler azaltılmıştır.
• Biyolojik olarak çözünebilen atıklardan oluşan depolama alanlarının hacmi azaltılmıştır.
• Katı atıkların geri dönüşümü artırılmıştır.
• Belediyeye ait katı atık toplama sistemi, motorlardan çıkan egzoz ve sızıntılara ilişkin düzenlemeler yaparak AB standartlarına uygun olacak şekilde yenilenmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap