Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 157 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları Tuna Matbaacılık

Doğanın kendi kendini yenileme hızı, doğal kaynakların tüketim hızından oldukça düşüktür. Bu nedenle ihtiyaçları karşılamak için gittikçe daha çok alana gereksinim duyulmaktadır. Yapılan çalışmalar, küresel ekolojik ayak izinin 1961 ile 2007 yılları arasında iki katına çıktığını göstermektedir. Bu artışın devam etmesi hâlinde 2030 yılında 2, 2050 yılında ise 2,8 dünyaya ihtiyaç olacağı belirtilmektedir. Günümüz yaşam tarzından kaynaklanan alışkanlıklar dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre dünyadaki bütün insanlar ortalama bir Amerikalı kadar tüketseydi 5, bir Avrupalı kadar tüketseydi 3, Türkiye’de yaşayan ortalama bir vatandaş kadar tüketseydi 2 dünya gerekecekti. Ancak bu hesapsız tüketimin uzun süre devam edemeyeceği, kaynakların eninde sonunda tükeneceği açıktır Tüm olumsuzluklara karşın doğal kaynakların bu hızla tüketilmesini durdurmak mümkündür. Bunun için ekolojik ayak izi küçültülerek dünyanın sahip olduğu kaynakların kendini yenilemesi sağlanabilir.

Su Ayak İzi

Su, canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar bütün biyolojik hayatı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. Ulaşabildiğimiz temiz su kaynakları göllerde, rezervuarlarda, nehirlerde ve derelerde bulunmakta olup, bu miktar yerküredeki toplam tatlı su potansiyelinin %0.10’unu oluşturmaktadır. Su kaynakları sınırlıdır ancak suya duyulan ihtiyaç da artarak devam etmektedir. Aradaki dengeyi kurmak için su ayak izinden faydalanmak gerekir. İçmek, yıkanmak ve diğer ihtiyaçlarınız için günde ne kadar su tüketiyorsunuz? Cevabınız “2 litre su içiyorum, diğer ihtiyaçlarım için 5 litre harcıyorum ve kişisel temizlik için 10 litre harcıyorum.” olabilir. Gerçekten harcadığınız su miktarı bu kadar mı? Su ayak izi kavramı, ilk kez 2002 yılında Arjen Hoekstra (Arjen Hoekstra) tarafından ortaya koyulmuştur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.  

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap