Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 155 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları Tuna Matbaacılık

Ekolojik Ayak İzi Ekolojik ayak izi, kullanılan kaynakların üretilmesi ve oluşturulan atıkların etkisiz hâle getirilmesi için gereken alan olarak tanımlanır. İnsanların veya toplumların doğaya yükünü hesaplamak amacıyla geliştirilmiş bir kavramdır. Ekolojik ayak izi “yerkürenin taşıma kapasitesi” kavramından doğmuştur. Taşıma kapasitesi, ekosistemlerin dengesini bozmadan yaşayabilecek en yüksek kişi sayısını ifade eder. Ekolojik ayak izinin hesaplanması “Hayat tarzımızı devam ettirmek için ne kadar alan gerekmektedir?”, “Bu hayat tarzıyla kaç insanın hakkı olan alanı tüketiyorum?” gibi sorulara cevap arar

Bir şişe zeytinyağı ele alındığında zeytinlerin üretiminin yanı sıra bunların toplanması, taşınması, işlenerek zeytinyağı elde edilmesi, zeytinyağının dağıtımı, satışı yapılana kadar depolanması ve satış yerleri için alan gereklidir. Ayrıca yağın üretimiyle kullanımı sırasında ve kullanıldıktan sonra açığa çıkacak karbondioksidin ve diğer atıkların etkisiz hâle getirilmesi için de alana ihtiyaç vardır. Bütün bu alanların toplamı, bir şişe yağın  ullanılmasından dolayı oluşacak ekolojik ayak izini verir. Benzer şekilde bir günde kullanılan ürünleri ve enerjiyi dikkate alarak da ekolojik ayak izinin ne kadar olduğu tahmin edilebilir

ETKİNLİK

EKOLOJİK AYAK İZİMİZİ HESAPLAYALIM

Aşağıdaki örnek soruları yaşam tarzınızı dikkate alarak dürüstçe cevaplayınız. Ayrıca başka İnternet sitelerinden de yararlanarak ekolojik ayak izinizi hesaplayabilirsiniz.

1) Bitkisel besinleri (tahıl, meyve, sebze) hangi sıklıkta tüketiyorsunuz?
A) Nadiren (her gün az miktarda)
B) Bazen (her öğünde bir miktar)
C) Sık sık (her öğünün yarısında)
D) Çok sık (vejetaryen)
E) Her zaman (vegan)

  • Cevap: C

2) Hangi sıklıkta tavuk eti tüketiyorsunuz?
A) Tüketmiyorum.
B) Haftada bir kez
C) Neredeyse her gün
D) Günde bir veya iki kez
E) Her öğünde

  • Cevap: B

3) Hangi sıklıkta kırmızı et tüketiyorsunuz?
A) Tüketmiyorum.
B) Haftada bir kez
C) Neredeyse her gün
D) Günde bir veya iki kez
E) Her öğünde

  • Cevap: B

4) Hangi sıklıkta balık eti tüketiyorsunuz?
A) Tüketmiyorum.
B) Haftada bir kez
C) Neredeyse her gün
D) Günde bir veya iki kez
E) Her öğünde

  • Cevap: B

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap