Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 152 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 152 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 152 Cevapları Tuna Matbaacılık

GÜNCEL ÇEVRE SORUNLARININ ORTAYA ÇIKMASINDA BİREYLERİN ROLÜ

İnsanlar günlük yaşamlarını sürdürürken beslenme, ısınma, ulaşım, aydınlatma vb. faaliyetlerde bulunurlar. Her birey, bu tür faaliyetlerle atmosfere bir miktar karbondioksit salınmasına neden olur. Örneğin yemek ısıtırken ocaktaki gazın yanmasıyla karbondioksit gazı açığa çıkar. Çıkan karbondioksit gazının miktarı ısıtmanın süresine, ocağın özelliğine bağlı olarak değişir. Isınmak için fosil yakıtların kullanılması ve ısı yalıtımının olmaması havaya daha fazla karbondioksit salınmasına yol açar. Tüketilen maddelerin üretimi, paketlenmesi, saklanması ve taşınması sırasında da karbondioksit oluşur.

Öte yandan tüketilen maddelerin ve enerjinin üretilmesi, atıkların etkisiz hâle getirilmesi aşamalarında dünya üzerinde belirli bir alan kullanılır. İnsanların faaliyetlerini sürdürürken ortaya çıkan bütün bu etkilerin toplamı, kişinin yaşamını sürdürürken doğaya verdiği zararın bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. İnsanların yaşamlarını sürdürürken doğaya etkileri üç kavramla açıklanmaktadır: karbon ayak izi, ekolojik ayak izi ve su ayak izi.

Karbon Ayak İzi

Bir kişinin veya kurumun çeşitli etkinlikleri sonucu atmosfere salınmasına doğrudan veya dolaylı olarak neden olduğu karbondioksit miktarı, o kişinin veya kurumun karbon ayak izidir . Karbon ayak izi, genellikle yıllık olarak hesaplanır ve kilogram veya ton cinsinden ifade edilir. Örneğin bilgisayarı 32 saat çalıştırma, 5 plastik poşet veya 2 pet şişe kullanma, özel otomobille 6 km veya toplu taşıma aracıyla 12 km yol gitme faaliyetlerinden her biri doğaya 1 kg karbondioksit salınmasına neden olmaktadır.

Karbon ayak iziniz, otomobille kaç kilometre yol gittiğiniz, uçağa ne kadar bindiğiniz, yerel ürünleri tüketip tüketmediğiniz, evinizi nasıl ve kaç derecede ısıttığınız, evinizde ısı yalıtımının olup olmadığı, kaç kişi yaşadığınız gibi değişkenlere göre hesaplanır. Elektrik tüketimi, karbondioksit salınımına en fazla etki eden faktördür. Bu nedenle elektrikle çalışan aletlerin aşırı kullanılmasının küresel ısınmayı daha çok artıracağı unutulmamalıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 152 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap