Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 15 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları Tuna Matbaacılık

c. Hormonlar

Canlılarda hücre bölünmesinde hormonlar da etkilidir. Örneğin insanlardaki büyüme hormonu, vücut hücrelerinin büyümesini ve bölünmesini düzenlerken eşey hormonları, üreme hücrelerinin bölünmesi için uyarıcı etkiye sahiptir. Hücre döngüsü ve bölünme evrelerinin anlaşılabilmesi için bazı kavramların bilinmesi gerekir. Bir hücrenin genetik bilgisini içeren tüm DNA’sı genom olarak adlandırılır. Genomda bulunan ve belirli bir protein molekülünün sentezinden sorumlu olan DNA parçasına ise gen denir  Ökaryot hücrelerde, DNA molekülleri çekirdek içinde özel proteinlerle birleşip ipliksi bir yapı oluşturur. Bunlara kromatin adı verilir. Kromatinler bölünme sırasında kısalıp yoğunlaşarak kromozomları meydana getirir. DNA’lar eşlendiğinde her bir kromozom birbirinin kopyası olan iki kardeş kromatite sahiptir. Eşlenen bir kromozomun iki parçasından her birine kromatit adı verilir. Bu oluşumların her ikisi de aslında kromozom olmakla birlikte kavram karmaşası oluşturmamak için birbirinden ayrılıncaya kadar kardeş kromatitler olarak adlandırılır. Kardeş kromatitler sentromer adı verilen bölgeden birbirlerine bağlıdır. Sentromerde bulunan iğ ipliklerinin bağlandığı proteinlere ise kinetokor adı verilir.

Aynı türdeki tüm normal canlıların vücut (somatik) hücrelerinde (kas, sinir, deri hücreleri vb.) aynı sayıda kromozom bulunur. Örneğin insanda (Homo sapiens/Homo sapiens) 46, şempanzede (Pan troglodytes / Pan troglodites) 48 ve bezelyede (Pisum sativum /Pisum sativum) 14 kromozom vardır. Bazı hücreler her bir kromozom çeşidinden iki kopya içerir. Dolayısıyla iki kromozom takımına sahiptir. Böyle hücrelere diploit hücre denir (2n ile gösterilir.). İnsanların vücut hücreleri diploit hücrelere örnek verilebilir. Her bir takımda 23 kromozoma sahip insan vücut hücrelerindeki kromozom sayısı 2 x 23 = 46’dır.

Biri babadan diğeri anadan gelen, büyüklükleri ve şekilleri birbiriyle aynı olan, aynı kalıtsal özellikleri kontrol eden kromozomlara homolog kromozomlar denir (Şekil 1.4). Aynı karakter üzerinde etkili olan gen çeşitlerinden her birine alel adı verilir. Belli bir gen ya da bu genin alellerinden birinin kromozom üzerinde bulunduğu bölgelere lokus denir. Tek takım halinde kromozom bulunduran hücrelere haploit hücre denir ve n ile gösterilir. Hücre bölünmesi sırasında DNA’nın kendini eşlemesiyle kromatitler oluşur. Kendini eşleyen her kromozomda iki kardeş kromatit bulunur. Mitoz sırasında bu kardeş kromatitler birbirlerinden ayrılarak yavru hücrelere aktarılır. Bu şekilde yavru hücreler özdeş kromozom takımlarını paylaşmış olur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap