Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 145 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Tuna Matbaacılık

Ses Kirliliği

Günlük yaşamda çeşitli seslere maruz kalınır, bu seslerin bir kısmını insanlar üretir. Kalabalık bir yerde yaşanıyorsa otomobil, insan, inşaat, elektronik alet vb. birçok varlığın sesi etrafı kuşatır (Görsel 3.36). Kentleşme, sanayileşme ve teknolojideki çarpık gelişmeler giderek insanlara daha gürültülü bir yaşam biçimi sunar. Çoğu zaman rahatsız olunan bu sesler zamanla vücutta bazı etkiler bırakır.  İş yerlerindeki ses kirliliği çalışanı rahatsız eder. İnsanlar üzerinde olumsuz etki yaratan, istenmeyen ve dinleyene bir anlam ifade etmeyen seslere ses kirliliği ya da gürültü denir.

Hızlı nüfus artışı, plansız kentleşme, çarpık sanayileşme ve yetersiz eğitim; gürültüyü sağlığı tehdit eden önemli bir sorun hâline getirmiştir. Ses kirliliği içerdiği ögelerle kişiyi bedensel ve ruhsal olarak olumsuz etkileyen, insanların işitme sağlığını ve algılamasını bozan, iş performansını azaltan, çevrenin hoşluğunu ve sakinliğini yok ederek niteliğini değiştiren önemli bir çevre kirliliği türüdür. Ses kirliliğinin en önemli nedeni trafikteki ulaşım araçlarıdır. Bunların dışında insan kaynaklı olarak seyyar satıcılar, yüksek sesle dinlenen müzik, elektrikli matkap türü aletler gürültüye neden olabilir. Kara yolu taşıtlarının fren, korna, motor ve egzoz sesleri trafik gürültüsüne neden olur. İşletmelerin ve konutların ses yalıtımına sahip olmaması bu gürültü kirliliğinin daha geniş alanlara yayılmasına neden olmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap